Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy w regionie pojawi się transgraniczna karetka? Od lat trwają o to starania

Facebook Twitter

Rozwiązanie takie funkcjonuje z powodzeniem na granicy niemiecko-francuskiej. W naszym przypadku na razie na przeszkodzie stoi prawo. Póki co takiej karetki nie ma, ale rozpoczyna się współpraca służb medycznych po polskiej i czeskiej stronie granicy.

Wymieniać doświadczeniami mają się lekarze ze szpitali w Jastrzębiu-Zdroju i Ostrawie. Wszystko w ramach projektu pod nazwą „Czesko-polska współpraca medyczna w przypadkach katastrof”. Na czym polega projekt? Mówi lekarz traumatolog ostrawskiego szpitala, Roman Madeja:

Ma to polegać na wymianie doświadczeń w leczeniu wielu obrażeń zwłaszcza wypadków drogowych, czyli ciężkich urazów. Nasze doświadczenia w Ostrawie są trochę inne, ta wymiana owocować będzie tym, że pogłębimy naszą wiedzę. Może tam będą jakieś nowości, nowe zalecenia, które nam pomogą poprawić opiekę nad pacjentem. W planach jest system, już go mamy, kamery na sali operacyjnej i można online ten zabieg wyświetlać dla świata. Polscy koledzy będą mogli spojrzeć na naszą salę operacyjną i odwrotnie. Będziemy mogli nawzajem dyskutować nad przypadkiem, co jest bardzo korzystne dla pacjenta.

Takie rozwiązanie i nasza polsko-czeska współpraca są bardzo potrzebne, także w obliczu katastrof, kiedy pomagać trzeba wielu poszkodowanym – dodaje dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Grażyna Kuczera:

Najpierw musimy się poznać, żeby później móc bez przeszkód się komunikować, po to, aby szybko i skutecznie podejmować decyzje. W chwili obecnej (…) granice w ochronie zdrowia, w tym obszarze medycznym między poszczególnymi państwami są. Jest bardzo trudno znieść te bariery i granice, zarówno od strony formalnej, jak i od strony naszych przyzwyczajeń.

Dodajmy, że szpital w Jastrzębiu współpracował już z placówką medyczną w Karwinie – mówi Iwona Sanlik z jastrzębskiej lecznicy:

Oddziały okulistyczne współpracowały ze sobą w celu wypracowania metodyki działania w czasie chorób oczu. Skutkiem tego projektu było wydanie broszury, niejako podręcznika postępowania dla pacjentów, którzy mogą leczyć się teraz zarówno w Polsce, jak i po czeskiej stronie.

Dzięki temu programowi nasi pacjenci mogą leczyć na przykład zaćmę w szpitalu w Karwinie, gdzie oczekiwanie na zabieg jest o wiele krótsze niż w Polsce. A co ze wspomnianą kratką transgraniczną? Być może pojawi się u nas takie rozwiązanie – mówi z nadzieją sekretarz Euroregionu Śląsk Cieszyński, Bogdan Kasperek:

Udało nam się tym przypadkiem zainteresować Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe. Mając też na uwadze fakt, że w nowej perspektywie finansowej, po roku 2021, Komisja Europejska przyjęła specjalny projekt rozporządzenia, który będzie mógł w bardzo konkretnych przykładach współpracy i w bardzo konkretnych przypadkach wyłączać funkcjonowanie pewnych regulacji. Mamy nadzieję, że przygotowując się i odrabiając lekcje tutaj na naszym terenie za kilka lat będziemy gotowi, by takie innowacyjne rozwiązanie zastosować i aby transgraniczna karetka u nas mogła w końcu działać.

W ramach już realizowanego projektu „Czesko-polska współpraca medyczna w przypadkach katastrof” planowane są konferencje, wideokonferencje, zakup sprzętu umożliwiającego transmisję on-line zabiegów medycznych oraz dla polskich lekarzy lekcje języka czeskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj