Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Czy Wodzisław Śląski znów będzie miał swój Budżet Obywatelski?

Facebook Twitter

Miasto kilka lat temu uruchomiało taki program, ale po roku zastąpiło go innym, Funduszem Inicjatyw Społecznych. Teraz chce wrócić do tego pomysłu. 'Wrócić, bo zmieniło się prawo w tym zakresie'- słyszymy w Urzędzie Miasta w Wodzisławiu.

Mówi prezydent Wodzisławia, Mieczysław Kieca:

Ustawa się zmieniła, zmieniły się przepisy prawa, zmieniło się orzecznictwo, więc daje to inne możliwości zapisania tego co mieliśmy. A doświadczenia mieliśmy bardzo różne, jeśli chodzi o ten pierwszy Budżet Obywatelski. Z pierwszego budżetu wynikała potrzeba wsparcia tych lokalnych grup na dużo mniejsze zadania. W zeszłym roku z Funduszu Inicjatyw Społecznych, którego kwota opiewała na 100 tysięcy złotych, zorganizowaliśmy prawie 20 niesamowitych zadań we wszystkich dzielnicach miasta, to pokazuje, że ten mechanizm też warto utrzymać. Ta forma jest opisana, dlatego warto, aby nasze miasto- jeżeli Rada Miasta wyrazi zgodę- miało obydwie formy, które zwiększają udział mieszkańców w życiu naszego miasta. 

Jaki są założenia proponowanego teraz Budżetu Obywatelskiego?

Kwota, jaką proponuję teraz na Budżet Obywatelski, to pół miliona złotych na zadania o charakterze inwestycyjnym lub nieinwestycyjnym, przy czym uchwała będzie określać kto może zgłaszać, jakie mogą to być zadnia ważne, aby mogły być zrealizowane w ciągu jednego roku, aby zadanie te dotyczyły jak największej grupy mieszkańców, aby w żadne sposób nie był ograniczony krąg odbiorców, osób, które mogą korzystać z zadania. Pojedyncze zadanie nie powinno przekroczyć kwoty 100 tysięcy złotych, ani nie generować w przyszłości niepotrzebnych kosztów związanych z utrzymaniem.

Decyzję o ewentualnym przywróceniu Budżetu Obywatelskiego w Wodzisławiu podejmie na wrześniowej sesji Rada Miasta.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 czerwca 2020