Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu w Katowicach grozi od nowego roku paraliż?

Facebook Twitter

300 z 440 ratowników medycznych zatrudnionych na kontrakcie w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach, podpisało się pod protestem w sprawie warunków finansowych, jakie mają obowiązywać w przyszłym roku. 220 z nich nie przystąpiło do konkursu ofert na przyszły rok.

 Niezadowoleni są oni także z próby narzucania im dni i godzin w których mają pracować jako osoby pracujące na kontraktach

– mówi nam jeden z ratowników medycznych, Marcin Janusiak:

Może to skutkować najprawdopodobniej zastojem działalności pogotowia ratunkowego w Katowicach od 1 stycznia. Nie złożyli ponieważ nie zgadzają się na warunki jakie dyrekcja przestawiła w ofercie kontraktowej. Środowisko ratowników medycznych uważa, że stawka 30 złotych za godzinę świadczenia usług w obecnych czasach i w ogóle jest niegodna zawodu ratownika medycznego.

Jak podkreśla nasz rozmówca:

ratownicy nie zabiegają o żadne konkretne kwoty, niezadowoleni są z warunków kontraktu.

Tymczasem Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach uspokaja, twierdząc że od nowego roku nie grozi nam paraliż. W WPR prócz pracowników kontraktowych zatrudnionych na etacie jest 376 ratowników medycznych. Mówi Iwona Fronka rzecznik WPR w Katowicach:

Nie ma takiej obawy, że po nowym roku mieszkańcy Śląska mogą zostać bez opieki pogotowia. Wpłynęło jednak 180 ofert na świadczenie usług z 300 osób protestujących. Teraz trwa ocena merytoryczna tych ofert, a także analiza czy zaproponowane przez ratowników czas pracy, godziny, które deklarują w swoich ofertach, a także godziny pracowników etatowych, których też mamy, czy wystarczą żeby ułożyć grafiki na najbliższy kwartał. Już z dostępnych wstępnych takich analiz wynika, że to będzie wystarczająca liczba.

Chcemy zmienić system pracy ratowników medycznych. Teraz pierwsi będą układali grafik ratownicy zatrudnieni na etacie, a dopiero potem pracownicy kontraktowi

– mówi Iwona Fronka rzecznik WPR w Katowicach – dodając, że nie ma szans by w przyszłym roku zwiększyć stawkę godzinową dla ratowników medycznych:

Narodowy Fundusz nie tylko nie zwiększył finansowania na przyszły rok, ale w prognozie finansowej niestety przewidziano zmniejszenie dla nas kontraktu o 9,5 miliona złotych, dlatego tutaj nie ma możliwości, to jest system płac zarządzony odrógnie i w tym przypadku musiał by decydować minister zdrowia.

Do poniedziałku (07.12.) miały być opublikowane wyniki konkursu Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach do wtorku (08.12.) ich nie ma. WPR zapewnia, że chce rozmawiać ze wszystkimi, którzy chcą współpracować.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2022