Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy ZUS będzie miał problemy z nowym świadczeniem?

Facebook Twitter

Jak ZUS poradzi sobie z 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji? Od 1 października obowiązywać będą przepisy o kolejnym świadczeniu.

Uprawnione będą osoby powyżej 18. roku życia, legitymujące się odpowiednim orzeczeniem. Na terenie działania rybnickiego oddziału ZUS, uprawnionych jest ponad 16 tysięcy osób. Problem w tym, że wniosek trzeba złożyć osobiście lub wysłać go pocztą. Na razie nie ma możliwości wysłania go drogą elektroniczną:

W tej chwili trwa wdrażanie takiego wniosku na platformę Usług Elektronicznych, natomiast ustawa obowiązuje od 1 października. W związku z powyższym, fizycznie już przyjmujemy te wnioski, mimo że ustawa jeszcze nie obowiązuje. Żeby tutaj klienci nie musieli czekać i wszyscy nie przychodzili 1 października, bo od tego dnia obowiązuje ustawa, natomiast elektronicznie będziemy składać od października.

Dziennie w rybnickim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjmowanych jest około 150 wniosków. ZUS planuje w najbliższym czasie uruchomienie punktów w terenie, w ościennych miejscowościach, nie wyklucza też wydłużenia godzin pracy:

Mamy przeszkolonych pracowników. Zobaczymy, jakie będzie natężenie osób, które do nas przyjdą. Planujemy otwieranie nowych stanowisk do obsługi klientów. Jeśli chodzi o wszystkie placówki zakładu, zastanawiamy się nad wydłużeniem godzin pracy zakładu. Jeżeli będzie taka potrzeba, pracownicy będą gotowi do pozostawania w zakładzie w celu obsłużenia wszystkich klientów. Poza tym wnioski można składać listownie, również Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku rusza w teren i w terenie nasi eksperci będą mogli zarówno informować, jak i przyjmować wnioski w zakresie 500 plus.

Dodajmy, że świadczenie nie jest przyznawane z urzędu. Żeby je otrzymać, trzeba złożyć wniosek. A z Władysławem Świątkiem dyrektorem oddziału ZUS w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022