Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czy związki zawodowe zgodzą się na obniżkę wynagrodzenia górników?

Facebook Twitter

Trzynaście związków zawodowych Polskiej Grupy Górniczej ma czas do czwartku (16.04.), by podpisać porozumienie z Zarządem PGG, by uchronić spółkę przed skutkami kryzysu.

Porozumienie zakłada zmniejszenie wydobycia i co z tym się wiąże obniżenie wynagrodzenia o 20 procent przez najbliższe trzy miesiące. Jak na takie informacje zareagowały związki?
O cenie, jaką muszą zapłacić górnicy za przetrwanie, związkowcy dowiedzieli się podczas wtorkowej telekonferencji z zarządem. Zgoda związków na zmianę systemu pracy jest potrzebna, by umożliwić sięgniecie po pieniądze z tarczy antykryzysowej.

Pracodawca zaproponował nam coś, czego poniekąd się spodziewaliśmy – niezwykle radykalne cięcia

– mówi szef górniczej „Solidarności” Bogusław Hutek podkreślając, że dziś sytuacja PGG byłaby lepsza, gdyby spółki energetyczne zapłaciły za nie odebrany a zakontraktowany węgiel. Od grudnia do marca na zwałach leży 1 milion 300 tysięcy ton węgla.

Trzeba ograniczyć import węgla z zagranicy

– dodaje Hutek. Czy podpisze się pod porozumieniem tego w komunikacie, nie zdradza. Z kolei Krzysztof Stanisławski przewodniczący Związku Zawodowego Górników ma świadomość, że brak podpisu pod propozycją zarządu spowoduje oskarżenie związkowców o pazerność, brak zrozumienia i głupotę. Ciekawa wydaje opinia szefa Sierpnia 80 Bogusław Ziętka z 2 kwietnia. Mówił on –

obniżenie wynagrodzeń to pomysł wręcz z horroru. Jeżeli będziemy przerzucać koszty obecnej sytuacji na pracowników, to kryzys nie tylko nie wyhamuje, ale się pogłębi.

Związki zawodowe mają czas do czwartku do godziny 14, by podpisać porozumienie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj