Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czynsz w górę. W Spółdzielni Mieszkaniowej „Marcel” prawie o 100%

Facebook Twitter

Nawet o blisko 100% w niektórych zasobach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej Marcel w Radlinie wzrosły opłaty czynszowe. W tej sprawie napisała do nas jedna z lokatorek, wyliczając, że jej opłaty od stycznia do grudnia 2022 roku wzrosły z 550 do 800 złotych.

fot. www.smradlin.pl

W styczniu 2023 roku znów jest o kolejną złotówkę drożej. Nasza słuchaczka mieszka na niespełna 40 metrach kwadratowych, w jednym pokoju z kuchnią. Co wpływa na wysokość czynszu? Pytaliśmy o to prezesa spółdzielni Marcel, Jarosława Ligasa:

Jarosław Ligas: Czynsz składa się z dwóch elementów. Jeden, tzw. zależny – mówimy tutaj o opłacie eksploatacyjnej i o funduszu remontowym. I są środki niezależne, czyli te, które my jako pośrednik spółdzielnia mieszkaniowa pobiera od mieszkańców za wywóz nieczystości, podatek od nieruchomości, za ciepło sieciowe, za ogrzewanie wody. To są te czynniki, które są niezależne od nas i my jako spółdzielnia pośredniczymy w odzyskaniu tych środków i przekazujemy, płacąc fakturę tym podmiotom, które te usługi dostarczają.

Jarosław Ligas prezes SM Marcel

Nie my ustalamy te ceny

– dodaje.

Jarosław Ligas: My jesteśmy pośrednikiem. Te informacje bezpośrednio przychodzą do nas do spółdzielni mieszkaniowych od dostawców. Choćby od dostawców ciepła w naszym przypadku, czy od Esoxu, czy od ciepłowni kopalnianej, czy innych podmiotów. Na podstawie tego przeliczamy, jakie są wzrosty cen i tę informację przekazujemy naszym mieszkańcom. Na podstawie zużycia tego ciepła prognozujemy i wystawiamy fakturę po to, żeby zapłacić za tą usługę naszym dostawcom.

Rzeczywiście w niektórych przypadkach podwyżka czynszu w ciągu ostatniego roku mogła być znacząca:

Jarosław Ligas: Dlatego, że w ubiegłym roku mieliśmy trzy, nawet, w niektórych podmiotach do czterech razy wyższą taryfę za centralne ogrzewanie, jak również za dostarczenie wody. Prawdę mówiąc, były to podwyżki rzędu 30, 15 i 60 procent. Zgadzam się, to może być w granicach do 100% wyższe. Sami doskonale wszyscy jako konsumenci widzimy, co się dzieje na rynku, jak drastycznie rosną cen we wszystkich branżach. Tak samo media, z których czerpiemy tzw. korzyść wzrosły. Na to wpływu jako zarządca nie mam żadnego.

W Spółdzielni Mieszkaniowej Marcel od 1 lutego wzrośnie opłata eksploatacyjna, nie będzie podwyżki funduszu remontowego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024