Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czynsz za mieszkanie już bez opłaty za części wspólne w blokach

Facebook Twitter

W życie weszły zmiany w prawie podatkowym, regulujące między innymi to, kto powinien płacić podatek za części wspólne w blokach, czyli np. klatki schodowe, pralnie czy suszarnie. Według nowych przepisów to obowiązek właścicieli mieszkań.

Absurdalnych przepisów w polskim prawie nie brakuje. Oto kolejny przykład na to, jak skomplikować życie ludziom i samorządom.

– wyjaśnia Iwona Kołeczko, wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej ROW w Wodzisławiu. W całym mieście obowiązek zapłacenia podatku za np. korytarze dotyczy 10 tysięcy mieszkańców. Powiadomienie ich o kwocie, jaka powinna wpłynąć na konto Urzędu Miasta, leży teraz po stronie magistratu:

– mówi rzeczniczka Urzędu Miasta w Wodzisławiu, Anna Szweda-Piguła. Dla właścicieli mieszkań w zasadzie nic się nie zmieni: ich czynsz może być mniejszy o kwotę podatku, którą sami będą musieli wpłacić do magistratu. Są to jednak bardzo drobne sumy. Skąd więc ta zmiana? Chodzi o to, by powierzchnia użytkowa nieruchomości była opodatkowana w 100 procentach. Spółdzielnie dostały rykoszetem, ponieważ zmiany zostały wymuszone przez działanie sklepów wielkopowierzchniowych czy galerii handlowych, które nie rozliczały się właściwie z podatku. A przepisy są wspólne dla wszystkich.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021