Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czysta energia na rybnickim rynku

Facebook Twitter

Ekologiczne i mądre podejście do energii – do tego dzisiaj (05.08.) na rybnickim rynku przekonywali członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Wszystkich Istot.

Prezentujemy zestaw solarny do podgrzewania wody i do produkcji prądu. Promujemy ideę korzystania z tej czystej energii. Z jednej strony oszczędność, ale też chodzi o to efektywność energetyczną, aby nie spadł komfort życia. A nawet się podniósł – mówi Diana Maciąga koordynatorka do spraw klimatu i energii w stowarzyszeniu.

Musimy zdać sobie sprawę, że my jako społeczeństwo bardzo rozrzutnie gospodarujemy naszą energią. Gdybyśmy bardziej inwestowali w efektywność energetyczną, między innymi w docieplanie budynków, kupowanie sprzętu AGD typu A+++, czyli tego najbardziej energooszczędnego. Ale także wymianę naszych starych żarówek na nowoczesne energooszczędne led’ówki, moglibyśmy oszczędzić olbrzymią ilość energii. Przykładowo, gdyby wymienić wszystkie źródła światła na LED w Polsce, zaoszczędzilibyśmy byśmy około dziesięciu terawatogodzin, to byłoby warte około 6-7 miliardów złotych, które każdego roku zostałyby z naszych kieszeni w kieszeniach samorządów, gmin.

A czy rybniczanie oszczędzają energię i jak to wygląda na co dzień – pytał o to Jan Bacza.

Stowarzyszenia na Rzecz Wszystkich Istot w ramach programu wyposaża kilkadziesiąt najuboższych rodzin w zestawy świetlówek ledowych, dzięki czemu te osoby mogą zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022