Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Czyste powietrze”. Dodzwonienie się na infolinię graniczy z cudem

Facebook Twitter

Zbliża się okres grzewczy i coraz więcej osób zaczyna interesować się wymianą pieców. Można to zrobić korzystając między innymi z programu rządowego "Czyste powietrze". W Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska działa specjalna infolinia dla osób, które chciałyby otrzymać dotację. Słowo "działa" niewiele ma jednak z rzeczywistością.

Posłuchaj co usłyszeliśmy dzwoniąc pod numer 32 60 32 252:

O ile duże zainteresowanie i długa kolejka oczekujących na rozmowę może być jeszcze zrozumiała o tyle fakt, że porozmawiać z konsultantem nie sposób budzi już zaniepokojenie. A tak jest – alarmujecie nas w mailach i telefonach do redakcji Radia 90. Przykład? Mówi jeden z naszych słuchaczy, Arek z Rybnika:

Pierwszy raz dzwoniłem w czwartek, tam jest automat, który mówi: należy wybrać numer 4, jeśli do „Czystego Powietrza”; wybrałem numer 4, zgłosił się kolejny automat, który mówi: Jesteś 13 na liście oczekujących. Powoli ta lista schodzi, byłem 8, 6… zajęło mi to godzinę i 7 minut, zanim doszedłem do 1 miejsca. Byłam na 1 miejscu, po pół minucie automat mnie rozłączył, przerwał rozmowę. I tak trzy razy dzwoniłem i trze razy tak samo. Poczytałem komentarze w internecie, jak się dodzwonić i każdy kto próbował się dodzwonić, miał taką samą sytuację.

Co się dzieje? Dlaczego nie można porozmawiać z konsultantem? Mówi rzecznik Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska, Rafał Kędziora:

Wcześniej takie informacje do nas nie docierały, na pewno jest duże zainteresowanie, ilość telefonów jest spora, z tym, że ilość połączeń odbytych jest ponad 300 dziennie. Bezpośrednio, tylko i wyłącznie do obsługi tej infolinii, są przeznaczone dwie osoby, które przez cały dzień odbierają telefony, ale również jest możliwość docierania do osób, które są pracownikami „Czystego Powietrza” czyli jeśli chodzi o konkretne zapytania, można również tam kierować. Jest kolejka, jest dużo telefonów, ale żeby aż takie były sytuacje, to o tym nie wiedzieliśmy. Będziemy się starali je zweryfikować i coś z tym zrobić.

Rafał Kędziora deklaruje, że fundusz rozważy także zwiększenie liczby obsługujących infolinię.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek przypomina natomiast, że infolinia to nie jedyne miejsce gdzie można otrzymać informację o programie „Czyste powietrze”:

Zainteresowanie programem „Czyste powietrze” jest duże, w związku z powyższym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska podpisuje stosowne porozumienia, takich porozumień w województwie już chyba 18 zostało podpisanych, między samorządami a wojewódzkim funduszem, gdzie są specjalne miejsca, specjalne punkty, gdzie te informacje są udzielane, gdzie są załatwiane formalności. Nie ma już potrzeby dzwonienia, ale jest możliwość i dodzwonienia się do punktu w danej gminie, albo udania się bezpośredniego. To jest lepsza formuła, niż tworzenie tzw. call center w samym funduszu. Stąd jeszcze raz mogę zachęcać samorządy do zawierania takich porozumień, żeby jak najbliżej mieszkańców mogły być te punkty informacyjne.

Ostatnio taki punktu powstał w Skoczowie:

Skoczów: Mamy wieloletnie opóźnienia w walce ze smogiem

W najbliższym czasie w naszym województwie mają powstać kolejne nowe punkty terenowe programu „Czyste powietrze”. Rozmowy na ten temat z funduszem prowadzą między innymi Żory, a w naszym regionie przypomnijmy działają już punkty w Rybniku, Kuźni Raciborskiej, Skoczowie, Gaszowicach i Suszcu.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne, poważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2022