Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Czyste Powietrze”: Samorządy są na „tak”, ale pod pewnymi warunkami

Facebook Twitter

Zainteresowanie rządowym programem 'Czyste powietrze' jest duże, ale brakuje punktów informacyjnych, gdzie mieszkańcy mogą zdobyć wiedzę i uzyskać pomoc przy wypełnieniu wniosku. Takie głosy napływają z samorządów.

W Gorzycach, na zaproszenie senator Ewy Gawędy, odbyło się spotkanie włodarzy gmin powiatu wodzisławskiego.

– To ważne, żeby w każdej miejscowości mieszkańcy mogli otrzymać kompleksową informację w tym temacie

– zaznacza senator. Jak dodaje, będzie dążyła do tego, by miejscowości podpisywały umowy z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska.

Na to spotkanie zaprosiłam również nie tylko wójta czy burmistrza. Pracownika, który pracuje w danym wydziale, który ma szeroką wiedzę na ten temat. I mam nadzieję, że uda mi się przekonać do tego, żeby takie punkty zostały również otwarte w pozostałych gminach i miastach.

Samorządy już działają w tej materii, w Rydułtowach kolejny rok z rzędu stowarzyszenie taki punkt informacyjny będzie prowadziło

– mówi burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. Zlokalizowany jest w Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Takiego punktu nie ma Wodzisław Śląski, ale jak zaznacza prezydent tego miasta, pracownicy wydziału ochrony środowiska udzielają informacji na temat wszystkich możliwych programów, w których można otrzymać dofinansowanie na wymianę palenisk. Prezydent liczy też na wsparcie, nie tylko merytoryczne, ale i finansowe w tej kwestii z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Ale nikt z nas nie jest w stanie oddelegować pracowników do bieżącego wypełniania. To nie jest wypełnianie pięciominutowe. To są długie rozmowy i tu tkwi clue tej sprawy. Dlatego postulujemy z samorządowcami, żeby wraz z wojewódzkim funduszem uruchomić tzw. mobilny punkt, który jeden dzień w tygodniu byłby w Wodzisławiu, drugi w Radlinie, trzeci w Rydułtowach, czwarty w Gorzycach, Mszanej, czyli w ciągu dwóch tygodni objechałby wszystkie gminy powiatu wodzisławskiego. Odpowiednio byśmy rozreklamowali, żeby mieszkańcy przyszli do tego punktu i na przykład za dwa tygodnie kolejny. W tym momencie mamy jednego pracownika. Dajemy pomieszczenia, informacje, mieszkańcy mają bliższy kontakt, według mnie jest to bardzo logiczne i mniej kosztochłonne rozwiązanie.

Więcej na ten temat usłyszycie jutro (22.02.) w Programie Eko Patrol Radia 90. W imieniu Jana Baczy zapraszamy po godzinie ósmej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj