Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Czyste Powietrze” z większą dotacją dla mniej zarabiających

Facebook Twitter

Wyższe dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła. Rządowy Program Czyste Powietrze zwiększył wsparcie dla osób najmniej zarabiających. Osoby o niskich zarobkach mogą składać do samorządów wnioski o wydanie zaświadczenia potwierdzającego przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego.

Dotacje dla mniej zamożnych wzrastają do 32 tys. zł bądź 37 tysięcy, jeśli termomodernizacji towarzyszy instalacja fotowoltaiczna. Wsparcie to w zależności od rodzaju instalacji nawet 60% jej wartości.

Wszedł w życie podwyższony stopień dofinansowania programu „Czyste Powietrze”. Należy się wszystkim mieszkańcom, którzy złożą wniosek, a dochody na członka gospodarstwa domowego nie przekraczają 1400 zł. Wnioskodawca winien złożyć wniosek o zaświadczenie o dochodach w gminie i po uzyskaniu takiego zaświadczenia może składać wniosek do programu „Czyste Powietrze”. Same dofinansowanie jest dwa razy wyższe od podstawowego. Możemy liczyć tu na minimum 60% dofinansowania do wymiany źródeł ciepła, do termoizolacji i do wszystkich prac związanych z programem „Czyste Powietrze”.

– tłumaczy Leszek Elsner inspektor w Wojewódzkim Funduszy Ochrony Środowiska w Katowicach. Osoby zarabiające do 100 tys. zł rocznie też mogą liczyć na dofinansowanie z programu, jednak do maksymalnej kwoty 25 tysięcy złotych.

– Program Czyste Powietrze cieszy się w województwie śląskim ogromnym zainteresowaniem. Pokazał to zarówno sukces wakacyjnego Mobilnego Biura, które z ekspertami Funduszu objeżdżało gminy naszego regionu, ale także ponad 22 tysiące złożonych od początku Programu wniosków na łączną kwotę około 342 mln zł. Jesteśmy przekonani, że uruchomienie drugiej części Programu spowoduje jeszcze większe zainteresowanie, dzięki czemu wyeliminowanych zostanie jeszcze więcej starych kopciuchów, zatruwających nasze środowisko

– mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Według obowiązujących od połowy maja nowych zasad programu „Czyste Powietrze” 2.0, osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na dotację do 60 proc. poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł).
Pozostali beneficjenci „Czystego Powietrza”, z rocznym dochodem do 100 tys. zł, są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (pierwsza część programu). To oznacza, że mogą starać się o wsparcie do 25 tys. zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 tys. zł jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV). Ponadto dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna (do 53 tys. zł).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj