Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czytamy więcej. Najlepsze wyniki badań od 6 lat, czyli książka w pandemii

Facebook Twitter

Czytamy więcej. Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport, według którego w ostatnim roku po książkę sięgnęło 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat.

Wynika z tego, że w pandemii doceniliśmy książkę jako formę rozrywki, jako sposób na czas, który spędzamy w domu. Większość z pytanych zdecydowała się na zakup wybranych tytułów, wymienia się książkami za znajomymi lub dostaje je w prezencie. Wypożyczanie z biblioteki znalazło się na 4. miejscu.

I choć cieszymy się, że ludzie czytają, to rzeczywiście zauważyliśmy, że w naszej placówce czytelników jest mniej

– przyznaje dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wodzisławiu:

Ewa Wrożyna-Chałupska: Te spadki będą we wszystkich bibliotekach, ponieważ nie ma takiej możliwości, że jeżeli biblioteka jest nieczynna 2 miesiące to bibliotekarze nie mogą tych książek pożyczać, udostępniać zbiorów i czytelnicy nie mogą nas odwiedzać. Tak było w minionym roku, od 12 marca do 15 maja biblioteka była nieczynna, to na pewno będzie skutkowało spadkiem ale w tym czasie udało nam się zbudować windę, zrobić inwestycje. W tej chwili wszyscy mogą korzystać z wrzutni, która jest na zewnątrz, ta wrzutnia cieszy się wielkim powodzeniem, jest bezpiecznie, można wrzucać książki również te podarowane.

Radio 90: Te ponowne otwarcia pokazują, że tęsknicie za sobą wzajemnie.

Ewa Wrożyna-Chałupska: Nie ma biblioteki bez czytelników, pierwszego dnia mieliśmy blisko 100 maili, telefon gorący, wszystkie linie od czytelni i moja własna zajęta, kwiaty od czytelników – to ogromnie miło!

Ci, którzy zawsze czytali, czytają teraz jeszcze więcej:

Ewa Wrożyna-Chałupska: Limit naszych wypożyczeń jest zwiększony, pożyczanych jest 10 książek dla czytelnika każdego, który tylko zechce. Często nasi czytelnicy mają więcej kart bibliotecznych, też pożyczamy więcej, cieszymy się z takiej możliwości. Oczywiście zawsze w każdym roku są czytelnicy nowi, którzy się u nas zapisują, nawet w ostatnim trudnym dwutygodniowym okresie mamy nowych zapisanych czytelników, którzy pożyczają i nie tylko lektury, książki potrzebne do pisania prac dyplomowych, magisterskich ale po prostu do czytania. Cieszymy się bardzo kiedy ludzie czytają, mówi się o tym, że pożyczają, korzystają z biblioteki, kupują książki, wymieniają się książkami, cieszymy się ze wszystkich odwiedzin, zamówień, telefonów, maili, to bardzo ważne, bo bez czytelników nie ma biblioteki.

W czasie pandemii w bibliotece pojawia się mniej młodych czytelników

– dodaje kierownik wypożyczalni dla dzieci i młodzieży w wodzisławskiej placówce:

Martyna Borowiec: Jest zdecydowane większe grono czytelników stałych, którzy regularnie przychodzą do biblioteki i wypożyczają książki, jest to na prawdę spora liczba rodziców z dziećmi. Jest też taki trend teraz, że rodzice coraz częściej polegają na bibliotekarzach i naszych wyborach książek, co daje nam duże pole do popisu, mamy okazję się wykazać i jest możliwość wypożyczenia książek, które przeważnie gdzieś stoją na półkach zapomniane, nie są kojarzone z telewizją, z bajkami, a są bardzo ciekawe i wartościowe.

Najczęściej czytana jest literatura sensacyjno-kryminalna (24 proc.), popularna (20 proc.), ale też biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19 proc.). Bibliotekarze z Wodzisławia dodają też do ulubionych gatunków swoich czytelników: reportaże.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj