Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czyżowice: Zlot modelarzy kolejowych

Facebook Twitter

Wiejski Dom Kultury w Czyżowicach zaprasza na trzydniowy zlot hobbystyczny modelarzy kolejowych w skali H0, który rozpocznie się w piątek (18.05). W zlocie wezmą udział wystawcy z terenu całej Polski.

Modelarstwo kolejowe ma tradycję sięgającą początków historii kolejnictwa i występuje w różnych formach. Z racji dążenia do dokładnego odwzorowania wyglądu oryginalnych obiektów, jest to zwykle modelarstwo redukcyjne, ale jego szczególną cechą jest także zazwyczaj dążenie do budowania funkcjonalnych modeli.

Skala H0 (H-zero) – nazwa stosowanej w modelarstwie kolejowym skali o podziałce 1:87 lub zbliżonej. Skala ta ma swoje początki przed II wojną światową, kiedy to wprowadzono na rynek modele dwukrotnie mniejsze od popularnych wówczas modeli w skali 0 (zero, 1:45 – 1:43,5). Stąd też wywodzi się jej nazwa H0 – z j. niemieckiego „Halb-0”  znaczącego „połowa zera”. Obecnie jest to najpopularniejsza skala w modelarstwie kolejowym na świecie.

Skali H0 odpowiada modelowy tor kolejowy o rozstawie 16,5 mm mierzonym między główkami szyn. Tory te stosuje się dla modeli pociągów, jeżdżących w oryginale po torach szerokości 1700–1250 mm, w tym normalnotorowe 1435 mm.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj