Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dąb Korfantego ma przypominać o III Powstaniu Śląskim

Facebook Twitter

Dąb Korfantego posadzili uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 wraz z prezydent Jastrzębia-Zdroju Anną Hetman. Drzewo pamięci ma przypominać mieszkańcom o tym ważnym wydarzeniu.

fot. www.jastrzebie.pl

Zespół Szkół Nr 2, którego patronem jest Wojciech Korfanty, od lat podejmuje działania propagujące działalność tego wybitnego Ślązaka i Polaka. Mimo pandemii odbył się Dzień Patrona, który zorganizowano online. Głównym punktem było posadzenie drzewa pamięci – Dębu Korfantego. Społeczność szkoły zaprosiła na tę uroczystość prezydent miasta Annę Hetman.

Inicjatywa, aby w ten sposób, poprzez zasadzenie dębu, uczcić 100-lecie wybuchu III Powstania Śląskiego, jest bardzo cenna. Szkoła podejmuje działania na rzecz propagowania pamięci wybitnej postaci Ślązaka i Polaka. Jest to też przedsięwzięcie skierowane do całej naszej społeczności lokalnej, bo skupia nas wokół wspólnej historii. Cieszy też to, że znajdujemy tutaj również aspekt ekologiczny

– mówiła prezydent Anna Hetman.

Opiekę nad dębem, jego posadzeniem i wyborem sadzonki sprawują uczniowie Technikum Architektury Krajobrazu. Ich opiekunką jest Hanna Serwotka, nauczycielka przedmiotów zawodowych. Młodzi ludzie mają też plany związane z utworzeniem skweru pamięci, przypominającego jastrzębskich uczestników walki o polskość Śląska.

W naszej szkole dużą wagę przywiązujemy do kultywowania przeszłości związanej z powstaniami śląskimi. Patron naszej szkoły był przywódcą trzeciego zrywu z 1921 roku. Wiedza o naszej historii, o wydarzeniach przełomowych, pozwala zrozumieć dzień dzisiejszy. Stawiamy, na rozwój, na nowoczesność, ale to wszystko nie może obejść się bez szacunku do naszej przeszłości

– mówi dyrektor szkoły Ewa Mentel.

W ramach Dnia Patrona Szkoły nauczyciele historii złożyli kwiaty na mogile uczestników I Powstania Śląskiego, znajdującego się na terenie parafii św. Katarzyny i Opatrzności Bożej, których duchowym przywódcą był Wojciech Korfanty. To postać, o której akurat w tej szkole mówi się często – imię patrona zobowiązuje.

W szkole zorganizowano ekspozycję wypożyczoną z Muzeum Historycznego z Rybnika, poświęconą III Powstaniu Śląskiemu w naszym regionie. Nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę przedstawiającą Wojciecha Korfantego. Natomiast uczniowie z Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej stworzyli grafiki patrona.

Pamięć i zasługi Wojciecha Korfantego dla Ojczyzny powierzamy przyszłym pokoleniom. To nie tylko polski przywódca narodowy na Górnym Śląsku i dyktator III Powstania Śląskiego, ale i jeden z ojców niepodległej Polski

– napisali w specjalnym przesłaniu uczniowie Zsepołu Szkół Nr 2.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 lipca 2021