Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dary dla Ukraińców z Francji trafiły do Marklowic. To rzeczy z miasta partnerskiego Barlin

Facebook Twitter

Samochody z Francji z darami dla uchodźców przyjechały do Marklowic. To rzeczy zebrane przez mieszkańców i urzędników z partnerskiego miasta Barlin. Pomoc zostanie przekazana Ukraińcom mieszkającym obecnie na terenie gminy.

Wszystkie przywiezione z Francji rzeczy zostały rozładowane w punkcie zbiórki w Ochotniczej Straży Pożarnej w Marklowicach. Mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic:

Tadeusz Chrószcz: To jest ich inicjatywa całkowicie. To nie są tylko dary z jednego miasta, są przedstawiciele gminy sąsiedniej, którzy też przekazali dary. (…) Każdy mieszkaniec, który gości uchodźców, ma jakieś potrzeby, zgłasza się i tutaj jest osoba, która dystrybuuje te środki. Zarówno tym osobom, które mieszkają w rodzinach, mamy 46 oficjalnie zameldowanych uchodźców plus 6 miejsc utworzonych w dawniejszym Gminnym Centrum Informacji.

Wójt Marklowic dodaje, że niebawem w gminie przygotowanych zostanie kolejnych 16 miejsc. A co przyjechało z Francji?

Tadeusz Chrószcz: Przede wszystkim środki opatrunkowe, środki pierwszej potrzeby, produkty spożywcze niepsujące się, rzeczy do opieki nad małymi dziećmi. Wszystko to, myśmy zdefiniowali te konkrety, nie ma tutaj ubrań, bo z tym jest różnie. My wyraźnie określiliśmy co jest potrzebne. Przeyjechały trzy dosyć duże samochody i jeszcze połowa czwartego. W sumie było sześć dużych samochodów. Część została rozładowana w gminie Kościelisko.

Zorganizowanie tej pomocy to była potrzeba serca

– mówi mer partnerskiego miasta Barlin:

Julien Dagbert: We Francji zorganizowała się zbiórka na rzecz tych uchodźców, ponieważ jesteśmy gminą partnerską od 2006 roku. Dla nas to było zupełnie normalną rzeczą, żeby okazać swoją solidarność i wesprzeć gminę Marklowice w tym dziele pomocy. Sytuacja powoduje dużo emocji we Francji. Nie możemy być nieczuli na wojnę w Ukrainie. Chcemy w ten sposób pomóc. To jest niemożliwe, że możemy w XXI wieku mówić o takiej wojnie. (…)

W gminie Barlin 40% mieszkańców ma korzenie polskie.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj