Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Dawne zawody w miniaturze”. Odwiedziliśmy niecodzienną wystawę w muzeum w Rybniku [FOTO]

Facebook Twitter

Dawne zawody na niecodziennej wystawie w muzeum w Rybniku. To dioramy, czyli eksponaty na kształt domków dla lalek, zrobionych przez miniaturzystkę Elżbietę Marcinkowską - Wilczyńską.

Każda z miniaturowych ekspozycji przedstawia historię jednego z zawodów, kolekcja przedstawia profesje zarówno wciąż funkcjonujące jak i dziś już niespotykane. Byliśmy w rybnickim muzeum z mikrofonem Radia 90. Co możemy zobaczyć na wystawie? Mówi w Radiu 90 kurator wystawy „Dawne zawody w miniaturze”:

Aleksandra Borowska: 12 dioram i do każdej dioramy szczegółowy opis każdego zawodu, z historią. Zachęcam do oglądania, ale też do lektury, ponieważ to nie jest dodatek, a integralny element. Jest to bardzo precyzyjna praca, każdy szczegół jest wykonany przez autorkę. (…)

Do kogo kierowana jest wystawa?

Aleksandra Borowska: Do wszystkich. Do starszych osób, które mogą sobie przypomnieć, że takie zawody kiedyś istniały, ale i do młodzieży i dzieci, żeby pokazać im, że ta spuścizna skądś się wzięła. Przy pracy możemy zobaczyć fotografa, kowala, garncarza, zielarkę, krawcową, lutnika, praczkę, modystkę, stolarza, pracownię szycie kołder i piekarza.

Wystawę „Dawne zawody w miniaturze” można oglądać do połowy stycznia przyszłego roku, od wtorku do piątku w godzinach pracy muzeum.

Uwaga, ważna informacja: w weekendy wstęp za darmo!

W soboty i niedziele muzeum w Rybniku można zwiedzać bezpłatnie od 10.00 do 14.00.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj