Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Defibrylatory w Rybniku. W dzielnicy Boguszowice są w czterech miejscach [FOTO]

Facebook Twitter

Defibrylatory AED na terenie dzielnicy Boguszowice Osiedle. Wiszą w czterech miejscach, a to projekt wybrany do budżetu obywatelskiego Rybnika na 2022 rok. Gdzie urządzenia wiszą i jak z nich korzystać?

mat. prasowy

Defibrylatory AED wiszą w Domu Kultury, w szkole przy Lompy i przedszkolu nr 39 na osiedlu Południe a także w punkcie terenowym OPS. To są urządzenia, które znamy z ulic naszych miast, w Rybniku są już także między innymi na obleganych przystankach na placu Wolności czy przy sądzie. Służą do ratowania osób, które można podejrzewać o nagłe zatrzymanie krążenia, to znaczy, że nie odpowiadają na potrząsanie, nie oddychają normalnie. Nie należy bać się użycia defibrylatorów AED, bo prowadzą ratującego, instruując co ma robić:

Dorosły: wezwij pomoc medyczną, zdejmij ubranie z pacjenta, aby odsłonić klatkę piersiową. Pociągnij zielony uchwyt i wyjmij elektrody. Odklej elektrody od podkładek. Przyklej elektrody na odsłoniętą klatkę piersiową zgodnie z ilustracją.

Tak brzmi kawałek instrukcji. Urządzenia są niewielkie, lekkie, odporne, zasilane bateriami. W trzech miejscach na terenie osiedla wiszą w budynkach, przez które przewija się sporo osób, w Ośrodku Pomocy Społecznej przy Patriotów 14, defibrylator wisie na zewnątrz, ale od razu zaznaczam w kapsule, której otwarcie powoduje włączenie alarmu. To ma zapobiegać ewentualnej kradzieży.

mat. prasowy

Urządzenia do automatycznej defibrylacji zewnętrznej dostępne są w następujących lokalizacjach:

  • Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach, przy Placu Pokoju 1,
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 18 im. Jana Brzechwy w Rybniku, przy ul. Lompy 6,
  • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku, przy ul. Osiedle Południe 20,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku (Punkt Terenowy Nr 1 – Boguszowice), przy ul. Patriotów 14.

Warto dodać, że w ostatniej lokalizacji, czyli boguszowickim punkcie OPS, defibrylator dostępny jest na zewnątrz budynku, w specjalnej, ogrzewanej zimą kapsule. Każde jej otwarcie powoduje włączenie alarmu, co powinno zapobiegać ewentualnej kradzieży urządzenia.

W pozostałych lokalizacjach urządzenia są dostępne w godzinach pracy tych instytucji.

Miejsca, w których znajdują się defibrylatory zostały wybrane w oparciu o założenie ich maksymalnej dostępności. Są to miejsca użyteczności publicznej znane większości mieszkańcom dzielnicy.

Dzięki realizacji projektu i zakupowi defibrylatorów możliwa będzie poprawa bezpieczeństwa związana z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku takiej konieczności. Zakupione defibrylatory AED to niewielkie, lekkie, odporne, zasilane bateryjnie urządzenia, opracowane z myślą o prostocie i niezawodności stosowania przez użytkowników posiadających jedynie minimalne przeszkolenie.

Defibrylatory służą do ratowania wszystkich osób, które można podejrzewać o nagłe zatrzymanie krążenia. Osoba z nagłym zatrzymaniem krążenia:

  • nie odpowiada na potrząsanie
  • nie oddycha normalnie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zamocować elektrody i postępować według poleceń głosowych wydawanych przez urządzenie na każdym etapie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj