Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej w Cieszynie

Facebook Twitter

10 dni z muzyką organową, chóralną i kameralną. W Cieszynie od środy (16.10.) okazja do wybrania się na koncerty w kościołach po polskiej i czeskiej stronie granicy. Organizatorzy na inaugurację zapraszają do Kościoła Jezusowego w Cieszynie.

XXIV MIĘDZYNARODOWA DEKADA MUZYKI ORGANOWEJ, CHÓRALNEJ I KAMERALNEJ
16 – 25 października 2013 r
CIESZYN – CZESKI CIESZYN

16 X, godz. 18.00 – Kościół Jezusowy w Cieszynie – KONCERT INAUGURACYJNY – VIVA MUSICA

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA pod dyrekcją ANDRZEJA AFFELTOWICZA
Magdalena Porada– fagot
Daniel Łukawski – puzon

Program koncertu:

  • Ferdinand David (1810 – 1873) – concertino op.12 na fagot i orkiestrę
  • Ferdinand David (1810 – 1873) – concertino Es – dur na puzon i orkiestrę
  • Józef Haydn (1732 – 1809) – Symfonia D – dur nr 104 „z dudami”

17 X, godz. 18.00 – Ewangelicki kościół „Na Rozvoju” w Czeskim Cieszynie – PROMĚNY

ALEŠ BÁRTA – organy

Kwartet saksofonowy w składzie:

ROMAN FOJTÍČEK – saksofon sopranowy
RADIM KVASNICA – saksofon altowy
OTAKAR MARTINOVSKÝ – saksofon tenorowy
ZDENKO KAŠPAR – saksofon barytonowy

Program koncertu:

  • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Fuga sopra il Magnificat
  • Czeski anonim z XVIII w. – Fuga in sol minore
  • Tomáš Hanzlík (*1972) – In furto est opus dolo
  • Antoní Dworzak (1841 – 1904) – Preludium D–dur i Fuga g–moll
  • A. Dworzak – Preludium i Polka z czeskiej suity op.39
  • Franciszek Liszt (1811 – 1886) – Preludium i fuga na tema B-A-C-H
  • Pascal Proust (*1959) – Soir
  • Leon Boëllmann (1862 – 1897) – Toccata  / z Suity gotyckiej Op.25
  • Walter S.Hartley (*1927) – Antiphonal Prelude

18 X, godz. 18.00 – Kościół Czeskobraterski w Czeskim Cieszynie – KYTAROVÝ RECIÁL LUBOMÍRA BRABCE

LUBOMÍR BRABEC – gitara

Program koncertu:

  • Mateo Carcassi (1792 –1853) – Andantino
  • Fernando Sor (1778 – 1839) – Allegretto
  • F. Sor – Etiuda
  • F. Sor – Wariacje na temat „Nel cor piu non mi sento“
  • Francisco Tarrega (1852 – 1909) – Lagrima a Adelita
  • F. Tarrega – Pavana
  • F. Tarrega – Alborada
  • F. Tarrega – Marieta
  • F. Tarrega – Walc
  • F. Tarrega – Estudio brillante

19 X, godz. 18.00 – Ewangelicki kościół „Na Nivach” w Czeskim Cieszynie – S NOVOU PÍSNÍ STALETÍM

ANNA TOMANEK – organy
CHÓR MIESZANY „CANTICUM NOVUM” pod dyrekcją LESZKA KALINY

Program koncertu:

  • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium h-moll (BWV 544)
  • Mieczysław Surzyński (1866 – 1924) –  Improwizacje na temat pieśni „Święty Boże”
  • Francesco Bianciardi (1571 – 1607) – Dum medium silentium
  • Sergiej Rachmaninow (1873 – 1943) – Bogorodice Djewo, radujsja
  • Grzegorz G. Gorczycki (1667 – 1734) – Tota pulchra es Maria
  • Stanisław Moniuszko (1819 – 1872) – Ojcze nasz
  • Feliks Nowowiejski (1887 – 1946) – Parce Domine (z orator. Znalezienie Świętego Krzyża)
  • Anton Bruckner (1824 – 1896) – Locus iste
  • A. Bruckner – Christus factus est
  • A. Bruckner – Ave Maria
  • A. Bruckner – Os iusti
  • Antonio Lotti (1667 – 1740) – Crucifixus
  • Georgius Deakbardos (1905 – 1991) – Eli, Eli
  • Antonín Tučapský (*1928) – Pater meus
  • Francis Poulenc (1899 – 1963) – Salve Regina
  • Mirko Krajči (*1968) – Ave Maria
  • Romuald Twardowski (*1930) – Regina coeli
  • Zdeněk Lukáš (1928 – 2007) – Pater Noster
  • John Rutter (*1945) – Cantate Domino
  • Romuald Twardowski (*1930) – Alleluja

20 X, godz. 18.00 – Ewangelicki kościół „Na Rozvoju” w Czeskim Cieszynie – VEČERNÍ ROMANCE S JAROSLAVEM SVĚCENÝM

JAROSLAV SVĚCENÝ –  skrzypce
ŽOFIE VOKÁLKOVÁ – flet
ZBYŇKA ŠOLCOVÁ – harfa

Program koncertu:

  • Anselme Vinée (1847 – 1921) – Intermezzo i Allegro na flet, skrzypce i harfę
  • Niccolo Paganini (1782 – 1840) – Centone di Sonate na skrzypce i harfę
  • Gioacchino Rossini (1792 – 1868) – Il Barbiere di Sevilla – duo na flet i skrzypce
  • Jules Massenet (1842 – 1912) – Meditation Thais na skrzypce i harfę
  • Jaroslav Svěcený (*1960) –  Strings for New York – Story of Manhattan
  • Ernesto Lecuona (1895 – 1963) – Malaguena na harfę solo
  • Zdyňka Šolcová (*1967) – Romans na skrzypce i harfę
  • John Rutter (*1945) – Suita Antiqua na flet i harfę – Walz, Chanson, Ostinato
  • Camille Saint-Saëns (1835 – 1921) – Romans andaluzyjski na skrzypce i harfę
  • Jacques Ibert (1890 – 1962) – Deux Interludes na flet, skrzypce i harfę

21 X, godz. 18.00 – Ośrodek Kulturalno Społeczny „Střelnice” w Czeskim Cieszynie – HUDBA KRÁLOVEN

MUSICA DOLCE VITA w składzie:

DANIELA DEMUTHOVÁ – mezzosopran
MARIO MESANY – flet
ZBYŇKA ŠOLCOVÁ – harfa

Program koncertu:

  • Sv. Hildegarda von Bingen (1098 – 1179) – O virtus sapientie
  • Francesca Caccini (1587 – c.1637) – Per la piú vaga e bella
  • Marianne von Martinez (1744 – 1812) – Allegro E–dur
  • Barbara Strozzi (c.1619 – 1664) – Spesso per entro al petto
  • Maria Teresia von Paradis (1759 – 1824) – Sicilliano
  • Královna Marie Antoinette (1755 – 1793) – Petit Piece
  • Queen Liliuokalani (1838 –1916) –  Aloha Oe
  • Fanny Mendelssohn–Hensel (1805-1847) – Suleika
  • Clara Schumann (1819 – 1896) – Toccatina
  • Alma Mahler (1879 – 1964) – Bei dir ist es traut
  • Sylvie Bodorová (1954) – Léthé
  • Zbyňka Šolcová  (1967) – Láska v dešti
  • Cecile Chaminade (1857 – 1944) – Écrin
  • Pauline Viardot (1821 – 1910) – La Barque de L´amour

22 X, godz. 18.30 – Kościół SS. Boromeuszek w Cieszynie – BAROKOWO, KAMERALNIE…

ADAM PILCH – organy
LIDIA BARCZUK – flet

Program koncertu:

  • Dietrich Buxtehude (1637 – 1707) – Toccata in F
  • Giovanni Benedetto Platti (1697 – 1763) – Sonata e–moll op. 3, nr 3
  • Allegro ma non molto, Larghetto, Menuet, Giga
  • Georg Muffat (1653 – 1704) – Toccata tertia
  • Jan P. Sweelinck (1562 – 1621) – Wariacje na temat „Mein junges Leben hat ein Endt”
  • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Sonata Es–dur
  • Bernardo Storace (1637 – 1707) – Ciaccona
  • Antonio Vivaldi (1678 – 1741) – Concert f–moll

23 X, godz. 19.30 – Kościół OO. Bonifratrów w Cieszynie – TE DEUM

KWINTET INSTRUMENTÓW DĘTYCH FILA-LALA
działający przy Orkiestrze wojskowej w Przemyślu w składzie:

BARTŁOMIEJ KIPER – trąbka, flugelhorn
TOMASZ WOŁOWIEC – trąbka
RAFAŁ WILCZAK – saxhorn tenorowy
URSZULA KIPER – puzon
ANDRZEJ TOWARNICKI – tuba

Program koncertu:

  • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – “Jesus bleibet meine Freude”
  • Georg Friedrich Handel (1685 – 1759) – Music For The Royal Fireworks
  • G.F. Handel –  Air from “The Water Music”
  • G.F. Handel – Largo From “Xerxes”
  • Wolfgang Amadeusz Mozart (1756 – 1791) – Air de Zarastro
  • Henry Purcell (1659 – 1695) – Trumpet Voluntary
  • H.Purcell – Trumpet Tune
  • Giuseppe Verdi (1813 – 1901) – Grand March
  • Jean-Joseph Mouret (1682 – 1738) – Rondeau from “Sinfonie de Fanfares”
  • Georg Friedrich Handel – Largo
  • Ennio Morricone (1928) – Gabriel’s Oboe
  • Herivelto de Oliveira Martins (1912 – 1992) – “Ave Maria No Morro”
  • H.de O. Martins – “Cor Royal” – Chorale by Philipp Nicolai
  • H.de O. Martins – “Sakura”
  • H.de O. Martins – “Kimigayo”
  • H.de O. Martins – “Hava Nagila”
  • H.de O. Martins – “Just a closer walk”
  • Marc–Antoine Charpentier (1643 – 1704) –  Te deum

24 X, godz. 19.15 – Kościół Św. Elżbiety w Cieszynie – WOKALNIE I ORGANOWO …

CHÓR KAMERALNY „A PIACERE” INSTYTUTU MUZYKI W CIESZYNIE UŚ w Katowicach  pod dyrekcją DANUTY ZOŃ – CIUK
JÓZEF BRODA –  głos biały, instrumenty beskidzkie
POLSKI CHÓR MIESZANY „COLLEGIUM CANTICORUM” pod dyrekcją ANNY SZAWIŃSKIEJ
CHÓR MIESZANY „HARFA” pod dyrekcją TOMASZA PIWKO
PAWEŁ SELIGMAN – organy

Program koncertu:

  • Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) – Preludium i Fuga c–moll BWV 546
  • Edward William Elgar (1857 – 1934) – Ave verum corpus
  • Sergiusz Rachmaninow (1873 – 1943) – Bogarodice djewo …
  • Leonard Berenstein (1918 – 1990) –  Chichester Psalms cz. III – psalm:„Adonai, adonai…”
  • Feliks Mendelssohn – Bartholdy (1809 – 1847) – Sonata c–moll op. 65 nr 2
  • Dymitr Bortniański (1751 – 1825) – Iże chieruwimy
  • Feliks Nowowiejski (1877 – 1946) – Parce Domine
  • Ola Gjeilo (1978) – Ubi Caritas
  • Alberto Pinto Fonseca (1933 – 2006) – Gloria / Negro spiritual
  • Thomas Åberg (1952) – Fantazja a–moll
  • Ryszard Gabryś (1942) – ,,Tren dla Jana Sztwiertni” na głos biały, instrumenty beskidzkie i mieszany chór solistyczny

Impreza towarzysząca:

Godz. 17.00 – Cieszyński Ośrodek Kultury „Dom Narodowy”

  • „TAM, GDZIE RODZĄ SIĘ MELODIE” – spotkanie z kompozytorem i teoretykiem muzyki RYSZARDEM GABRYSIEM

25 X, 19.00 hod. – Kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova , Český Těšín – KONCERT FINAŁOWY

ELLENA PLISKOVÁ –  klawesyn
ORKIESTRA KAMERALNA IM. JANACZKA pod dyrekcją JAKUBA ČERNOHORSKÝEGO

Program koncertu:

  • Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791) – Divertimento D dur KV 136
  • Henryk Mikolaj Górecki (1933 – 2010) – Koncert na klawesyn i smyczki op.40
  • Samuel Barber (1910 – 1981) – Adagio na smyczki
  • Edvard Hagerup Grieg (1843 – 1907)– Suita w starym stylu “Z czasów Holberga”

Wstęp wolny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2019