Depresja dzieci i młodzieży to choroba. Ważna konferencja na rybnickim kampusie
Jak szacują specjaliści, depresja dotyka 20 procent młodzieży. Tę chorobę można leczyć tak samo, jak leczy się grypę. Ważne, by o problemie mówić - przekonywali organizatorzy konferencji, jaka dziś (27.04.) odbywa się w auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku.
Depresja to jeden z pierwszych tematów cyklu konferencji na rybnickim kampusie
Depresja wynika z zaburzenia równowagi w naszym układzie nerwowym
– mówi Ksymena Urbanek specjalistka psychiatrii dzieci i młodzieży, z którą rozmawiał Arkadiusz Żabka.
Ksymena Urbanek: I to są te substancje, które są odpowiedzialne za to, że odczuwamy smutek, mamy dobry nastrój, potrafimy się cieszyć.
Radio 90: Otoczenie zewnętrzne, presja to są te czynniki, które i nasza wrażliwość, kruchość sprawia, że ta depresja dla niektórych jest bardziej, dla niektórych mniej groźna?
Ksymena Urbanek: Tak. Do depresji możemy mieć pewne predyspozycje genetyczne, takie biologiczne. A czynniki zewnętrzne, o których pan powiedział, czyli jakiś stres, trudności rówieśnicze, trudności szkolne to są takie bodźce, które mogą te stany depresyjne wyzwalać.
Radio 90: Jakie są pierwsze objawy, które powinny zaniepokoić rodzica?
Ksymena Urbanek: U małych dzieci mogą to być skargi somatyczne, bóle brzuszka, bóle głowy, płaczliwość. U nastolatka coraz bardziej typowe objawy, ale nie zawsze obniżenie nastroju. Może występować zmienność tego nastroju, drażliwość.
Dzieci z depresją przybywa, potwierdza Katarzyna Musioł ordynator oddziału pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Do szpitala trafiają dzieci po próbach samobójczych. To jest choroba która można i trzeba leczyć:
Katarzyna Musioł: To jest choroba. Nie zapominajmy o tym. To nie jest fanaberia, to nie jest moda. Sformułowanie weź się w garść, idź – pobiegaj, poćwicz, to minie. To nie działa. To jest choroba somatyczna jak każda inna, która wymaga dobrej diagnozy i prawidłowego leczenia. Leczenie opiera się o farmakoterapię i psychoterapię. U nas generalnie trafiają dzieci bądź po samobójczych, bądź po ostrych incydentach depresyjnych. Mamy na stałe zatrudnionego psychologa klinicznego, który te dzieci na bieżąco konsultuje, wspiera, proponuje potem drogę dalszej diagnozy czy terapii. Mamy też taką możliwość, jako jeden z nielicznych szpitali, robimy konsultacje psychiatryczne.
Jednym z organizatorów konferencji „Cztery pory roku bądź ze mną ” jest Fundacja mAli wspaniali. W planach kolejne spotkania poświęcone młodym ludziom. Mówi Katarzyna Grycman Wieczorek z zarządu fundacji:
Katarzyna Grycman: Narodził się pomysł w głowie, żeby taki cykl czterech konferencji mówiących o ważnej tematyce, o ważnych sprawach dotyczących naszej młodzieży chcemy poruszać. Pierwszy moduł to depresja, kolejne będzie to dysforia płciowa, a następnie uzależnienia. Chcemy o tym mówić.
W rybnickiej konferencji wzięli udział głównie pedagodzy, pracownicy placówek szkolno-wychowawczych. Prócz Fundacji mAli wspaniali organizatorem wydarzenia było Miasto Rybnik oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.
Czytaj także:
- Pandemia motywem spektaklu muzycznego. Przygotowała go młodzież z Rydułtów
- Nowe karetki i inwestycje w sprzęt i infrastrukturę w Szpitalu Śląskim w Cieszynie
- Wodzisław: Wraca oddział chirurgiczny
- Czy smutek to depresja?