Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dla nas polsko- czeska granica nadal zamknięta

Facebook Twitter

Chodzi o mieszkańców Śląska. Województwo śląskie jest na czerwonej liście miejsc najbardziej zagrożonych koronawirusem, jaką opublikował czeski rząd. Nie możemy swobodnie przekraczać granicy polsko- czeskiej.

www.facebook.com/Euroregion-Těšínské-Slezsko-Śląsk-Cieszyński

W większości krajów europejskich ryzyko infekcji jest niskie, Czesi będą musieli wykazać się negatywnym testem po przybyciu z Portugalii, Szwecji i województwa śląskiego

– podało czeskie Ministerstwo Zdrowia publikując mapę pokazującą ryzyko wystąpienia Covid- 19.

www.mzcr.cz

Czeskie władze poinformowały, że granica z Polską zostanie otwarta w nocy z niedzieli (14.06.) na poniedziałek, poza przejściami w rejonie Śląska. W naszym regionie do Republiki Czeskiej wejdą więc tylko osoby z wynikiem ujemnym testu na koronawirusa.

O północy Polska, zgodnie z deklaracją, zlikwidowała posterunki graniczne m.in. na mostach Przyjaźni i Wolności w centrum Cieszyna. Niestety, dla nas granica nadal pozostaje zamknięta, nie tylko do północy z niedzieli na poniedziałek – precyzyjnie: dla mieszkańców Śląskiego pozostają testy lub kwarantanna. Także dotyczy to wszystkich osób przekraczających granicę w naszym regionie. Podobnie przy wjeździe mieszkańców Republiki Czeskiej do naszego regionu.

– pisze Bogdan Kasperek dyrektor biura Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej i dodaje:

Przyjdzie z tym balastem dalej żyć i pracować. Oby tylko kiedyś, kiedy normalny ruch graniczny wróci, wróciła współpraca nacechowana i przyjaźnią, i pełną wolnością działania. Nazwy naszych cieszyńskich mostów zobowiązują.

O takim scenariuszu mówiliśmy w Radiu 90, hetman kraju morawsko- śląskiego, czyli odpowiednik naszego wojewody apelował do premiera Czech, by ze względu na sytuację epidemiologiczną w województwie śląskim przedłużyć czas zamknięcia granicy.

Mieszkańcy regionu i pracownicy transgraniczni już pytają w mediach społecznościowych: Czy w związku z zaistniała sytuacją zamierzamy coś zrobić? Protest, petycja, cokolwiek?

Słuchacze Radia 90 pytają co mają robić:

Co z nami? Mieszkam w Leszczynach, mamy rodzinę na Zaolziu po czeskiej stronie. Moja kobieta- przyszła żona, ślub cywilny mamy 26 czerwca- jest Czeszką, narodowości polskiej, mieszka ze mną w Polsce już od 2018 roku, ma dzieci, wnuczkę, rodziców w Cierlicku i Havirovie (…). Proszę o interwencję bo nas mieszkańców Śląska premier Czech Republic dodał na czerwono i trzeba mieć test, pisałem już do dwóch posłów. Cała Polska może jechać tylko nie mieszkańcy Śląska.

– napisał do Radia 90 Mariusz. Jak długo będzie trwała taka sytuacja?

Lista krajów będzie aktualizowana co tydzień w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

– podaje czeskie Ministerstwo Zdrowia.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj