Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dlaczego młodzież pije?

Facebook Twitter

70 % 13- latków w Rybniku miało już kontakt alkoholem, z czego ponad połowa więcej niż jeden raz- wynika z ankiet, jakie wśród uczniów przeprowadziła Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybniku.

Dlaczego młodzież pije? Arkadiusz Żabka pytał uczniów klas ósmych podczas konferencji „Przyszłość zależy od dzisiaj”, jaka odbyła się w Teatrze Ziemi Rybnickiej. Posłuchaj co mówią młodzi ludzie:

W wynikach ankiety zaskoczyła nas postawa dziewczyn, które okazało się, że są mniej odpowiedzialne od chłopców – przyznaje Dariusz Piotrowski z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybniku:

Badania pokazały, że chłopaki bardziej odpowiedzialni są, ja- jak liczyliśmy te wyniki- to myślałem, że kobiety są bardziej odpowiedzialne, bo one tak jakby dobierają sobie partnera w późniejszym życiu i one powinny przez pryzmat tego czy chłopak pije, czy nie, ocenić jego zachowanie, bo to jest partner na jakiś okres czasu. Jak widzę, bardziej chłopcy są w jakiś sposób odpowiedzialni.

Młodzież zawsze sięgała po alkohol. Czy dziś pije więcej niż kiedyś? Nie – odpowiada Dariusz Piotrowski:

Nasza rola jest taka, żeby jak najpóźniej zaczynali, żeby odciągnąć ich od tego alkoholu, a badania pokazują, że w naszym środowisku tak wygląda sytuacja: ponad 70 % miało gdzieś tam kontakt z alkoholem. Ja myślę: cały czas rozmawiać, zwracać uwagę, dawać granice, nie może być tolerancji w domu, że 'ja mam 17 lat i ja już mogę spożywać alkohol.’ Rodzic też musi pokazać swoim przykładem, że nie pije się wszędzie, o każdej porze, przy dzieciach tym bardziej.

W Polsce przeciętny wiek inicjacji alkoholowej przypada na 12 roku życia. Jednak jak zwracają uwagę terapeuci, do picia i wznoszenia toastów przyzwyczajamy już od najmłodszych lat; trudno wyobrazić sobie urodziny dla dzieci bez szampana bezalkoholowego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 16 maja 2022