Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dlaczego nie bada się górników wszystkich kopalń? Wicepremier odpowiada

Facebook Twitter

"Bo nie ma takiej potrzeby" - mówił w piątek (15.05.) wicepremier Jacek Sasin, który popołudniu odwiedził kopalnię Budryk w Ornontowicach. Minister Aktywów Państwowych spotkał się z zarządem JSW oraz ze związkowcami. Rozmawiano o aktualnej sytuacji w spółce i o przyszłości kopalń.

fot.D.Lach/ jsw.pl

Wicepremier odniósł się między innymi do zarzutów górników innych kopalń dlaczego badaniom przesiewowym poddawana jest tylko część z nich:

Nie mamy sygnałów, aby była potrzeba, żeby takie procedury medyczne były wprowadzone. Równie dobrze można by zadać pytanie dotyczące wszystkich innych zakładów pracy, dlaczego tam tego typu działania nie są podejmowane. Reagujemy na przypadki zarażenia, tam gdzie rzeczywiście stwierdzamy, że tych zarażeń jest niepokojąco dużo, tam zdecydowaliśmy się te rozwiązania wdrożyć. Gdyby się okazało, że pojawiły się nowe ogniska, to takie działania będziemy wdrażać. Ja zakładam i chciałbym, żeby tak było, żeby tych kolejnych ognisk nie było.

Do piątku (15.05.) potwierdzono 399 przypadków zarażenia koronawirusem w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Najwięcej w kopalni Pniówek w Pawłowicach, tam zachorowało 385 osób. Spółka potwierdza również 10 zakażeń wśród pracowników Ruchu Zofiówka i 4 w kopalni Jastrzębie- Bzie. Jeden górnik jest hospitalizowany, 376 pracowników przebywa na kwarantannie.

Mam nadzieję, że epidemia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zostanie ograniczona tylko do kopalni Pniówek

– mówił w Ornontowicach Jacek Sasin i dodał:

JSW to strategiczny gracz nie tylko w Polsce, ale także na świecie

– mówił podczas wizyty Jacek Sasin.

Wicepremier w czasie poprzedniej wizyty na Śląsku/ facebook.com/JWieczorekPL/

Prezes JSW Włodzimierz Hereźniak podkreślał, że chce by utrzymać wszystkie strategiczne inwestycje w spółce:

Myśmy zaplanowali w tym roku ponad 2 miliardy nakładów na działania inwestycyjne, będziemy to utrzymywali. Niedaleko widać zakład przeróbczy, 130 milionów inwestujemy, kończymy w najbliższych dniach tę dużą inwestycję, która zmienia obraz kopalni Budryk. Przechodzimy na węgiel koksujący, co ma istotne znaczenie dla kopalni Budryk, to sprawa priorytetowa, tak jak wykonanie wszystkich robót związanych z kopalnią nową Jastrzębie- Bzie. To są te działania, które chcemy ustrzymać, choć oczywiście nie potrafię powiedzieć co się będzie działo za 3-4 miesiące.

Kopalnia Budryk jest najgłębszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce i osiągnęła poziom 1290 m. Całkowita ilość zasobów operatywnych możliwych do wydobycia z tego poziomu w macierzystym złożu – tylko w pokładach 405/1 i 405/2 –szacowana jest na ponad 78 mln ton. W sumie w ubiegłym roku w kopalni Budryk zainwestowano 282 mln zł, a w latach 2016-19 ponad 543 mln zł.

Warto nadmienić, że to nie jedyne inwestycje i innowacyjne projekty realizowane w kopalni Budryk. Z punktu widzenia zarówno kopalni, jak i Spółki, ważne jest uzyskanie niezależności energetycznej w ramach gospodarczego wykorzystania metanu poprzez rozbudowę instalacji do mocy 36 MW. Kolejną inicjatywą mającą na celu zmniejszenie zagrożenia metanowego, a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa załogi podczas przyszłej eksploatacji jest projekt „Geo-Metan” realizowany z partnerem, którym jest PGNiG. W ramach projektu powstanie instalacja ujęcia metanu z otworów kierunkowych wierconych z powierzchni, zostaną również przeprowadzone zostaną testy produkcyjne związane z wstępnym odmetanowaniem. Projekty mają niebagatelne znaczenie dla ograniczania szkodliwego oddziaływania na środowisko.

– informuje JSW na swej stronie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024