Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Dni Kultury Żydowskiej w Cieszynie

Facebook Twitter

„...Zabierzemy Cię do przedwojennej Łodzi, Warszawy, Lwowa i Krakowa, które mieniły się mozaiką kultur polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Nasza muzyka przeniesie Cię też na rozstępy Morza Czerwonego..." Tak o swojej muzyce tworzonej w ramach projektu P.G.R. pisze Grzegorz Rogala. To jeden z punktów cieszyńskiej imprezy.

PROGRAM:

9 X

8.00, Základní školy v Českém Těšíně „Historie a současnost židovského národa, významné osobnosti”
Workshop pro ZŠ a SŠ

godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO DLA DZIECI – prowadzenie: choreograf Dorota Herok i pedagog Urszula Marek (zapisy do 4.10, bilety: 5 zł w COK)

godz. 17.30 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
LOSY KOBIET W CZASIE ZAGŁADY – prelekcja Małgorzaty Fus (Żydowskie Muzeum Galicja)

Przez całe stulecia zajścia antyżydowskie, antysemickie ataki i pogromy w Europie były skierowane raczej przeciw mężczyznom niż kobietom. Sytuacja zmieniła się w czasie II wojny światowej. Tak zwane „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” było jednym z pierwszych w historii przypadków, kiedy kobiety i dzieci potraktowano tak samo, jak mężczyzn – otwarcie i bez najmniejszych wątpliwości skazano je na śmierć…
Małgorzata Fus – absolwentka Katedry Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizuje się w tematyce żydowskiego teatru i literatury. W Muzeum Galicja zajmuje się tworzeniem programów edukacyjnych przeznaczonych dla młodzieży szkolnej z Polski i zagranicy oraz przygotowywaniem szkoleń dla nauczycieli i edukatorów.

10 X
8.00 hodin, Základní školy v Českém Těšíně „Historie a současnost židovského národa, významné osobnosti”
Workshop pro ZŠ a SŠ

godz.10.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
„POKAZY POFESTIWALOWE 9. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY” – dla uczniów szkół średnich z Czeskiego Cieszyna

godz.17.00, COK Dom Narodowy, Cieszyn
KONCERT PGR FEAT. SAGIT ZILBERMAN (Polska/Izrael)
bilety: 20 zł w COK

Projekt P.G.R. – to międzykulturowy projekt muzyczny łączący brzmienia polskiej muzyki ludowej, żydowskiej i jazzu.
P.G.R. Feat Segit Zilberman ma na koncie ponad 100 koncertów w Polsce, Niemczech i na Ukrainie na znaczących festiwalach klezmerskich, jazzowych, i w najsłynniejszych klubach jazzowych.
Patronują mu: Berklee College, Jazz Forum, Ambasada Izraela, Muzeum Historii Żydów Polskich.
W Domu Narodowym grupa wystąpi w składzie:
Grzegorz Rogala (puzon)
Puzonista, kompozytor, aranżer, bandleader. Absolwent Jazz Institut Berlin. Stypendysta Berklee College of Music. Studiował w Berlinie u Jiggsa Whighama (Big-Bandu BBC) i Phila Wilsona w Bostonie. Laureat festiwali FAMA, Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award. Członek big-bandu European Colours Orchestra (2008 r.), laureat nagrody „Phil Wilson Award”. Jako współproducent i sideman wydał z zespołem Kattorna entuzjastycznie przyjęty album „Straying To The Moon” (2010r.).
Sagit Zilberman (saksofon altowy)
W wieku 22 lat zrezygnowała ze służby w izraelskiej armii i poświęciła się muzyce. Występowała z najlepszymi muzykami Izraela i muzykami klezmerskimi. Występowała na najważniejszych scenach Jazzowych Izraela: „The Red Sea Jazz Festival”,  „Jerusalem Music Festival”. W 2007 r. nagrała  CD „Simply Love”. Studiowała saksofon u samego Grega Osby’ego. Jest absolwentką Berklee College of Music. Mieszka w Bostonie.
Jakub Dworak (kontrabas)
Student AM w Katowicach. Muzyk o wszechstronnych zainteresowaniach, odnajdujący się w wielu stylach muzycznych. Swoje inspiracje czerpie m.in. z twórczości: Scotta Lafaro, Paula Chambersa,  Richarda Davida Jamesa.
Grzegorz Jakieła (perkusja)
Absolwent AM w Krakowie. Współpracował studyjnie i koncertowo z wieloma muzykami jazzowymi i rockowymi (Marcin Ślusarczyk, Janusz Muniak, Ewa Uryga, Karol White, Witold Janiak) oraz zespołami (Nu Sound Sextet, Tranfuzjon, Moonrise, Holden).

„…Zabierzemy Cię do przedwojennej Łodzi, Warszawy, Lwowa i Krakowa, które mieniły się mozaiką kultur polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Nasza muzyka przeniesie Cię też na rozstępy Morza Czerwonego…
…Jesteśmy zanurzeni w świecie, który cały czas inspiruje. Nie uciekamy od trudnych tematów. Gramy je po swojemu. Przeszłość ma swoją energię, poczujecie ją na koncercie…”
G.Rogala

godz. 19.30 Hotel Liburnia, Cieszyn
WIECZÓR ŻYDOWSKI
W programie muzyka, taniec, degustacja potraw kuchni żydowskiej i win izraelskich (wg zamówienia),  wystawa oraz niespodzianki…

11 X
Godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
DWA KSIĘŻYCE – warsztaty plastyczno-teatralne dla dzieci (7-9 lat) – prowadzenie Mariola i Grzegorz Ptak (zapisy do 4.10, bilety: 5 zł w COK)

W czasie warsztatów dzieci stworzą trójwymiarowe makiety miasteczka żydowskiego. Zainspirujemy się książką M. Kuncewiczowej „Dwa Księżyce”, opowiadającej historię mieszkańców polsko-żydowskiego Kazimierza Dolnego przeł. lat 20 i 30 XX w.

godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
„POKAZY POFESTIWALOWE 9. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY”

17.00, Čítárna a literární kavárna AVION, Český Těšín
ZÁBAVNÝ ÚVOD DO JUDAISMU
Setkání s židovskou tradicí na zaklade francouzske komedie s Louis de Funesem.
(lektor: Doc. ThDr. Tomáš Novotný, Ostravská univerzita)

Doc. ThDr. Tomáš Novotný je český vysokoškolský pedagog, docent na katedře filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity. Vystudoval Pražskou konzervatoř (skladba, dirigování, lesní roh) a Evangelickou bohosloveckou fakultu v Praze, kde také získal doktorát v oboru Starého zákona (Hebrejské mudrosloví). Deset let působil také jako sbormistr dívčího vokálního souboru Adash.
Ve své odborné činnosti se zabývá činností a vlivem nových náboženských hnutí.

12. X
godz. 10.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
„POKAZY POFESTIWALOWE 9. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY”

Godz. 14.00 Rynek, Cieszyn
MACHOL – TAŃCE W KRĘGU – otwarte warsztaty taneczne – prowadzenie Dorota Herok, Ewa Cybulska-Szymańczuk

Tańce żydowskie integrują i jednoczą pokolenia nie tylko podczas świąt i uroczystości religijnych, szabatów. Chasydzi traktują taniec jako formę modlitwy w ruchu. Tańce żydowskie i izraelskie są bardzo zróżnicowane w swojej formie i tematyce – od prostych tańców po kole odzwierciedlających przeżycia religijne lub opowiadających o codziennym życiu i starożytnych zwyczajach (taniec wojenny, weselny) po bardziej współczesne układy choreograficzne. Uczestnicy warsztatów nauczą się m.in. Maym, Hora Nikorda, Hora Chedera …
Warsztaty poprowadzą:
Dorota Herok – absolwentka Chrześcijańskiej Szkoły Dramy Pantomimy i Tańca, studiowała pod kier. amerykańskiej aktorki i tancerki K.A. Thompson. Uczestniczyła w wielu warsztatach  tańca żydowskiego i izraelskiego m.in. w Izraelu. Kieruje zespołem tańca „Klezmer” w COK.
Ewa Cybulska-Szymańczuk – tańczyła tańce towarzyskie, rock and rolla, swing, taniec żydowski, od 9 lat zajmuje się tańcem izraelskim. Jest współzałożycielką krakowskiego Zespołu Tańca Izraelskiego „Kachol”.

godz.16.00 COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
„CZYM JEST SYNAGOGA? JAKIE SKRYWA TAJEMNICE?” – prezentacja multimedialna Sławomira Pastuszki (Jewish Community Centre)

Sławomir Pastuszka – student judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek społeczności żydowskiej w Krakowie (Jewish Community Centre), wieloletni opiekun cmentarza żydowskiego w Pszczynie. Interesuje się sztuką żydowską, szczególnie polichromią synagogalną, cmentarzami żydowskimi, historią Żydów po 1945 r. i genealogią.
W COK opowie o znaczeniu synagogi w społeczności żydowskiej, jej architekturze i wyposażeniu wnętrza oraz o zmianach w jej funkcjonowaniu i wyglądzie na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem cieszyńskich synagog.

18.00, Čítárna a literární kavárna Avion
DOMINIKA WEISS HOŠKOVÁ, JIŘÍ HOŠEK
KONCERT PRO DVĚ VIOLONCELLA

Dominika Hošková (nar. 1982) začala hrát na violoncello ve čtyřech letech. Po studiích na Pražské konzervatoři (prof. V. Jírovec, prof. V. Kočí) a soukromých lekcích u prof. Miloše Sádla pokračovala na Hudební fakultě AMU, kde absolvovala Magisterské studium v Praze ve třídě svého otce Doc. Jiřího Hoška (2007). Již v šestnácti letech potvrdila svoji interpretační vyspělost recitálem se závažným programem. V současnosti studuje v Izraeli na Jerusalem Academy of Music (prof. Zvi Plesser – violoncello, prof. Avi Abramovic – komorní hudba). Její aktivity byly oceněny v červnu 2010 udělením Stříbrné medaile Senátu Parlamentu ČR za šíření dobrého jména a tradic České republiky ve Státě Izrael.

Doc. Mgr. Jiří Hošek
Jiří Hošek je pokládán za jednu z nejvýraznějších postav interpretačního umění současnosti.
Od studentských let pravidelně koncertuje doma i v řadě evropských zemí, nahrává pro rozhlas i na trvalé nosiče zvuku. Uplatnil se jako sólista i zanícený vykladač v televizních pořadech o Antonínu Kraftovi, o Davidu Popperovi a o Mikulášovi Kraftovi, z jejichž tvorby některé skladby i rekonstruoval a nově oživil. Má velmi bohatý repertoár od hudby barokní až po dnešek a je vůbec mnohostranným hudebníkem: byl koncertním mistrem Symfonického orchestru Českého rozhlasu (1991–1996), hrál i ve filmových rolích (režie V. Olmer), komponoval scénickou hudbu pro Divadlo na Fidlovačce, vyvíjí bohaté aktivity i v žánrech populární hudby. Je docentem Hudební fakulty AMU v Praze, kde pedagogicky působí od roku 1994; v březnu 1998 byl jmenován sólistou Českého rozhlasu. Kritika oceňuje na Hoškově hře zvláště brilantní techniku a oduševnělý výraz.

13 X

„ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY V HOLEŠOVĚ, ACIBISKUPSKÝ ZÁMEK KROMĚŘÍŽ” – autobusový zájezd s průvodcem,  který nás bude provázet památkami v Holešově (Šachova synagóga, židovská čtvrt, židovský hřbitov)Návštívíme holešovský i kroměřížský  zámek a jeho zahrady. Zájemci se hlásí u p. Šárky Klimoszové, tel. +420 733 530 839 nejpozději do 25. 9. 2013, cena zájezdu 150 Kč (doprava, průvodcovské služby), vstupy do historických objektů si účastníci hradí sami. Vstupenku na zájezd lze koupit na pokladně DDM, Hrabinská 33, Český Těšín nebo v COK Dom Narodowy v Cieszynie (kontakt pro PL-meil: k.ciba@domnarodowy.pl, tel. +48 33 851 07 11).

WYSTAWY/ VÝSTAVY

9 – 30 X, Galeria Domu Narodowego
OBLICZA OPORU. Wojenne fotografie Faye Schulman, żydowskiej partyzantki
wernisaż 9 X, godz. 17.00

Unikalna wystawa prezentująca fotografie autorstwa Faye Schulman, która w czasie II Wojny Światowej  walczyła w sowieckiej brygadzie partyzanckiej w lasach przy dawnej granicy polsko-radzieckiej.
Faye Schulman jest prawdopodobnie jedynym żydowskim fotografem, której udało się uwiecznić rzeczywistość, w której żyli żydowscy partyzanci. Jej niezwykłe zdjęcia pokazują braterstwo, zgrozę i odwagę bojowników, którzy walczyli z nazistami i ocalili życie tysięcy Żydów.
Wystawa zorganizowana przez Jewish Partisan Educational Foundation z San Francisco.
Kurator: dr Jill Vexler
Prezentacja wystawy koordynowana jest przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie (www.galiciajewishmuseum.org)

Biblioteka Pedagogiczna w Cieszynie, ul Stalmacha 14
WYCINANKI ŻYDOWSKIE MARTY GOŁĄB W OBIEKTYWIE DOROTY PAJĄK

Wycinanka żydowska jest wytworem tradycyjnej sztuki żydowskiej, ściśle związanym z religią. Jako forma plastyczna rozwinęła się w XIX w., jednak pierwsze wzmianki o niej sięgają XIII w. Wycinanka pojawia się w życiu religijnego Żyda w chwili jego narodzin, kiedy dobiegało końca, rodzina wspominała zmarłego w rocznicowej wycinance…
Marta Gołąb – artystka plastyk zajmująca się grafiką warsztatową, konserwacją malarstwa sztalugowego oraz wycinanką żydowską. Współpracuje z Festiwalem Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Dorota Pająk – zajmuje się fotografią artystyczną, grafiką komputerową i poezją. Mieszka w Bielsku-Białej.

11. – 8. XI., Výstavní síň Euroregionu Těšínského Slezska Český Těšín:
OSTRAVSKÉ SYNAGOGY – HANA SLANINOVÁ
Rekonstrukce zničených židovských památek Ostravy v současném městském prostoru v kresbách. Autorské kresby míst, kde původně v Ostravě stávaly židovské synagogy a modlitebny. Jedná se o kresbu současné podoby místa jako podkladu a kresbu původní židovské památky na vrchním pauzovacím papíře, která umožňuje pouhým překrytím vytvořit unikátní projekci – umístění původní stavby do současného prostředí.
Vernisáž výstavy 11.X. v 16.00 hod.

Hana Slaninová
Absolventka Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě, kde se podílela na tvorbě literárního občasníku Bojler. V současnosti studuje knižní a obalový design na Fakultě umění Ostravské univerzity. Vítězka 6. ročníku fotografické soutěže Gymnázia v Českém Těšíně se sérií Kolem mé hlavy. Kromě fotografie se věnuje kolážím a kresbě. Ilustrátorka sbírky „Potichu odstřelované pilíře“ Lukáše Bárty. Členka ostravské skupiny Amnesty International. Autorka fotografických a kresebných rekonstrukcí zničených ostravských synagog.

IMPREZY TOWARZYSZĄCE/DOPROVODNÉ AKCE
9 – 13 X, Twój Zakątek, ul. Śrutarska, Cieszyn
godz. 10.00 – 20.00
DNI KUCHNI ŻYDOWSKIEJ
Oryginalna, specyficzna i bardzo różnorodna kuchnia żydowska swą odrębność zawdzięcza przede wszystkim wpływom zaleceń religijnych – przestrzegania zasad koszerności – na codzienny jadłospis. Żydowskie potrawy to dzisiaj cała masa przepisów. W „Twoim Zakątku” posmakujemy tradycyjnych specjałów żydowskich takich jak: czulent, rolada kartoflana, gęsie pipki, gelifte fisz, cymes, szlajmzupe,  bajgle, kugel i hamantaszki.

6 X, GOK Goleszów, godz. 14.30
„ŚLADAMI MARTYROLOGII ŻYDÓW” – spacer edukacyjny – prowadzenie Paweł Stanieczek

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj