Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dni Kultury Żydowskiej

Facebook Twitter

Zachęcamy do udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach Dni Kultury Żydowskiej. Prezentujemy bogaty harmonogram tego, co będzie się dziać!

DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ/DNY ŽIDOVSKÉ KULTURY
Cieszyn / Český Těšín
6–12.10.2014 r.

6 X (poniedziałek)

  • godz. 14.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    „DZIECI CIESZYNA” – odkrywanie żydowskiej przeszłości – finał transgranicznego konkursu, gala wręczenia nagród (Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, COK „Dom Narodowy”)

7 X (wtorek)

  • godz. 10.00, 12.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    „SZTUKA UŚWIĘCANIA CZASU – TRADYCJE I ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE” – warsztaty dla uczniów gimnazjów, prowadzenie Zofia Mioduszewska i Magdalena Dopieralska
    Zajęcia w aktywny sposób przybliżą uczestnikom czas żydowskiej rodziny, dzień powszedni i świąteczny na czele z szabatem. Umożliwią poznanie barwnych tradycji i zwyczajów, ich historyczną zmienność i lokalną różnorodność.
    Zofia Mioduszewska – kulturoznawczyni, starszy specjalista ds. edukacji w Muzeum Historii Żydów Polskich, realizuje projekty edukacyjne o żydowskim dziedzictwie polskich miast.
    Magdalena Dopieralska – archeolog, koordynatorka  projektu „Dzieci Cieszyna” i prac nad galerią średniowiecznej Wystawy Głównej warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich.
  • godz. 15.30, Čítárna a literární kavárna AVION/NOIVA, Český Těšín
    „SETKÁNÍ S HEBREJSKOU ABECEDOU”/ „HEBRAJSKIE ABC“– warsztaty
    Warsztaty poprowadzi Josef Byrtus, absolwent teologii Uniwersytetu w Ołomuńcu. Zajmuje się historią i judaizmem, jest autorem książek „Židé v Jablunkově” oraz „Cesta k sobě”.
  • godz. 16.30, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    „ESTETYKA ŻYDOWSKIEJ WYCINANKI” – spotkanie z  Anną Małecką – Beiersdorf połączone z warsztatami
    Wycinanka żydowska jest wytworem tradycyjnej sztuki żydowskiej, ściśle związanym z religią. Towarzyszyła życiu pobożnych Żydów, wiązała się ze świętami lub ważnymi wydarzeniami życia rodzinnego. Pierwsze wzmianki o niej sięgają XIV wieku. Po II wojnie światowej reaktywowano ją w Izraelu i USA. Od kilkunastu lat ważnym ośrodkiem wycinanki stał się Kraków. Warsztaty prowadzone przez Annę Małecką-Beiersdorf podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej wykształciły wielu artystów zajmujących się tą sztuką. W COK zaprezentujemy najciekawsze, tradycyjne wycinanki żydowskie z różnych stron Diaspory. Poznamy ich rodzaje, symbolikę, technikę wykonania. Najbardziej wytrwałych i zainteresowanych tematyką zapraszamy do udziału w krótkich warsztatach, podczas których każdy będzie mógł zaprojektować i wykonać własną wycinankę.
  • godz. 18.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    POKAZY POFESTIWALOWE 10. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY

8 X (środa)

  • godz. 10.00, střední školy v Českém Těšíně
    „VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI ŽIDOVSKÉHO NÁRODA”/ „ZNANE OSOBISTOŚCI NARODU ŻYDOWSKIEGO”– warsztaty dla uczniów szkół średnich
  • godz. 10.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    „KLEJNOT”- warsztaty plastyczne dla dzieci (7 – 11 lat), prowadzenie Mariola i Grzegorz Ptak (zapisy do 1 X, bilety 5 zł)
    Dzieci poznają baśnie żydowskie autorstwa Ashera Barasha. Stworzą do nich własne ilustracje. Rysunki zostaną wykonane techniką suchej pasteli na dużych formatach, pokażemy je potem na wystawie.
  • godz. 10.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO – dla dzieci (5 – 8 lat), prowadzenie Beata Kobis z Zespołu Tańca Żydowskiego i Izraelskiego „Klezmer” (zapisy do 1 X, bilety 5 zł)
    Tańce żydowskie integrują i jednoczą pokolenia. Chasydzi traktują je jako formę modlitwy w ruchu. Tańce zróżnicowane są w formie i tematyce – od prostych po kole odzwierciedlających życie religijne, codzienne i starożytne zwyczaje po współczesne układy choreograficzne.
    Beata Kobis – pedagog, absolwentka Chrześcijańskiego Studium Teatru Ruchu, zajmuje się tańcem i aktorstwem.
  • godz. 17.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    „OD NARODZIN DO ŚMIERCI. ZWYCZAJE I OBRZĘDY ŻYDÓW W ŻYCIU CODZIENNYM I ŚWIĄTECZNYM” – wykład dr hab. Leszka Hońdo
    Życie codzienne Żydów normowane jest szczegółowymi przepisami odnośnie określonych zachowań od narodzin, poprzez obrzezanie, pójście do szkoły, małżeństwo, aż po chorobę, śmierć i żałobę. Dotyczy to także postępowania w czasie żydowskich świąt. Większość z nich ma swoje uzasadnienie w nawiązaniu do tekstu biblijnego. Objaśnione są one w tekstach talmudycznych. Niektóre zwyczaje przyjęły się pod wpływem lokalnych tradycji.
    Dr hab. Leszek Hońdo – kierownik Zakładu Kultury Żydów w Instytucie Judaistyki UJ, wiceprzewodniczący Komisji Historii i Kultury Żydów Polskiej Akademii Umiejętności. Zajmuje się kulturą Żydów, żydowskimi cmentarzami, hebrajską epigrafiką.Autor lub współautor publikacji:  „Krakowski Memorbuch bejt hamidraszu Dajana Majera”, „Dom przedpogrzebowy przy Nowym Cmentarzu Żydowskim w Krakowie”, „Cmentarz żydowski w Jaworznie”. Laureat Nagrody Jana Karskiego (YIVO Insitute for Jewish Research w Nowym Jorku).
  • godz. 18.00, Čítárna a literární kavárna AVION/NOIVA, Český Těšín
    Jidiš VE TŘECH  – koncert HANY FREJKOVEJ
    HANA FREJKOVÁ – absolwentka JAMU, aktorka, śpiewaczka, pisarka. Współpracuje z wieloma teatrami w Czechach, realizuje również projekty filmowe i telewizyjne.
  • godz. 18.30, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn. POKAZY POFESTIWALOWE 10. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY

9 X (czwartek)

  • godz. 9.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    POKAZY POFESTIWALOWE 10. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY
  • godz. 17.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    „W DOMU I W SYNAGODZE” – prelekcja Anny Lebet – Minakowskiej
    Fascynująca kultura Żydów Aszkenazyjskich mieszkających przed II wojną światową w Polsce do dziś urzeka odmiennością i tajemniczością. Zachowane budynki bożnic, zrujnowane kirkuty i przechowywane w muzeach pamiątki dają mgliste wyobrażenie o odmienności kulturowej, religijnej i obyczajowej społeczności żydowskiej.
    Jak wyglądało codzienne życie, a jak dni świąteczne, co odróżniało dom żydowski, jakich używano w nim sprzętów i dekoracji? Dlaczego mężczyźni i kobiety wyróżniali się na ulicy charakterystycznym ubiorem, czy wynikało to z tradycjonalizmu czy z przepisów religijnych, a może miało wymiar symboliczny? Jak wyglądało miejsce modlitwy i jakie były reguły jego ozdabiania? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas wykładu…Anna Lebet-Minakowska, archeolog śródziemnomorski, historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie. Autorka: „Katalogu Judaików ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” i licznych publikacji na temat sztuki i rzemiosła Żydów Aszkenazyjskich w Polsce oraz cyklu wykładów pod wspólnym tytułem: ”Judaizm – poznać znaczy zrozumieć” i książki pod tym samym tytułem. Członek międzynarodowych organizacji naukowych: World i European Association for Jewish Studies oraz Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Żydów i Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) w Krakowie. Laureatka prestiżowej nagrody im. Księdza Musiała.
  • godz. 18.30, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    POKAZY POFESTIWALOWE 10. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO „ŻYDOWSKIE MOTYWY”

10 X (piątek)

  • godz. 9.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    POKAZY POFESTIWALOWE 10. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY
  • godz. 18.00, Synagoga Szomre-Szabos, Český Těšín, ul. Božkova
    UVĺTÁNĺ ŠABATU / POWITANIE SZABATU
    Prowadzi: Ing. Mgr. Josef Byrtus
    Będziemy mieli możliwość poznania tradycyjnych żydowskich obrzędów, modlitw i symboli związanych z liturgią szabasową „Kabalat šabat“.

11 X (sobota)

  • godz. 12.00, Restauracja „Liburnia”, Cieszyn
    „ODKRYWAMY TAJNIKI KUCHNI ŻYDOWSKIEJ” –  prelekcja Doroty Wiewióry (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku–Białej), ilość miejsc ograniczona, rezerwacja tel. 33 85 20 531
  • godz. 16.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    „ŻYDOWSCY TWÓRCY I ARTYŚCI ZWIĄZANI ZE ŚLĄSKIEM CIESZYŃSKIM” –  promocja książki Grażyny Geronin.
    Malarze, architekci, literaci, kompozytorzy, wirtuozi, reżyserzy… Wydawnictwo prezentuje sylwetki Selmy Kurz, Karola Korna, Józefa Korbluma i Karola Guttmanna. Przypomina ich barwne biografie, burzliwe losy pełne pasji, ambicji i trosk na tle życia kulturalnego Śląska Cieszyńskiego.
  • godz. 18.00, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn
    KONCERT ZESPOŁU „NEGEV” z udziałem zespołów tanecznych „KLEZMER”
    i „HALEVAJ MACHOL”  (bilety 15 zł)
    NEGEV – to muzyczna pasja, pozytywna energia, doskonały kontakt z publicznością i barwny program … Usłyszymy tradycyjne pieśni i melodie żydowskie. Zabrzmią też fragmenty musicalu „Skrzypek na dachu” i znane piosenki z kręgu kultury żydowskiej jak: „Miasteczko Bełz”, „Rebeka” czy „Bubliczki”.Zespół wystąpi w składzie: Agnieszka Bielanik-Witomska (śpiew), Bartłomiej Balcerzak (skrzypce), Katarzyna Kupiec (gitara).
    ZESPÓŁ TAŃCA ŻYDOWSKIEGO I IZRAELSKIEGO KLEZMER powstał w 2006 r. w cieszyńskim Domu Narodowym. Zespół prezentuje tańce żydowskie, izraelskie, chasydzkie, a także inscenizację taneczną wesela żydowskiego. Grupa występuje na prestiżowych festiwalach i przeglądach w kraju i zagranicą. Choreografem jest Dorota Herok.
    HALEVAJ MACHOL działa od 6 lat przy parafii Śląskiego Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Trzyńcu. Wykonuje tradycyjne i współczesne tańce żydowskie.

12 X (niedziela/neděle)

„ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY V KRAKOVĚ”
Autobusový zájezd, zájemci se hlásí – tel. +420 733 530 839  do 30.9. 2014,
„ŚLADAMI KRAKOWSKICH ŻYDÓW” –  wycieczka, zgłoszenia do 30 09- tel. 698101226

WYSTAWY:

  • 6–31 X, Výstavní síň Euroregionu Těšínského Slezska „Galerie Most“ Český Těšín:
    „ORTODOXNÍ ŽIDOVSKÁ SVATBA“ / „TRADYCYJNE ŻYDOWSKIE WESELE“  Jindřich Buxbaum -wystawa fotografii
    (wernisaż  6.X, godz. 16.00)
  • 7–30 X, Galeria, COK „Dom Narodowy”, Cieszyn „WYCINANKA ŻYDOWSKA” Anny Małeckiej – Beiersdorf (wernisaż 7 X, godz. 16.00)

Anna Małecka-Beiersdorf – absolwentka etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracowała w Cepelii i Centrum Młodzieży im. Jordana w Krakowie. Uprawiała malarstwo olejne, akwarelowe i na szkle. Od lat zajmuje się głównie wycinanką żydowską. Prowadziła warsztaty podczas krakowskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej. Autorka wystaw w kraju i za granicą.

POKAZY POFESTIWALOWE 10.MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO ŻYDOWSKIE MOTYWY

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy” od 10 lat jest stałym punktem w kulturalnym kalendarzu Warszawy. Co roku przedstawia widzom różne odsłony żydowskiej tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii współczesnej i na przestrzeni dziejów.
Międzynarodowe jury z wielu filmów wybiera te najlepsze, które zostają nagrodzone Warszawskimi Feniksami. Filmy pokazywane w Warszawie odwiedzają też inne miasta. „Żydowskie Motywy” to wędrujący festiwal: od Wrocławia przez Opatów , Radomsko po Cieszyn…
Na wszystkie projekcje wstęp wolny.

Wtorek, 7 października 2014

  • godz. 18.00 – 18.50 REGINA  reż. Diana Groó, Wielka Brytania, Węgry, Niemcy, 2013, dokumentalny, 49′

Film opowiada historię Reginy Jonas (1902-1944), pierwszej na świecie rabinki. Dorastała na biednych przedmieściach Berlina jako córka ortodoksyjnego żydowskiego domokrążcy. W 1935 r. została wyświęcona, a jej niezwykła religijność dawała nadzieję i odwagę wielu prześladowanym niemieckim Żydom. Mimo, że wielu rabinów wyemigrowało z powodu nazistowskich prześladowań, Jonas niestrudzenie kontynuowała pracę w obozach koncentracyjnych i w wieku 42 lat została zamordowana w Auschwitz w 1944 r.
Nagroda LIA na Festiwalu Filmowym w Jerozolimie (2013), Grand Prix na MFF Sztuk Kulturalnych w Szolnok (Węgry, 2013), Nagroda Węgierskich Krytyków Filmowych (2014)

  • godz. 18.55 – 19.34  PANI SPOD SZÓSTKI (THE LADY IN NUMBER 6) reż. Malcolm Clarke, Kanada, USA, Wielka Brytania, 2013, dokumentalny, 39′

Pani spod szóstki, laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu historii roku. Mająca 109 lat Alice Herz Sommer, najstarsza osoba, która przeżyła Holocaust, każdego dnia ćwiczyła na fortepianie przez dwie i pół godziny. Aż do śmierci w dniu 24 lutego 2014 była osoba niezależną i przypisywała swoje długie życie nie „dobrym genom”, ale „dobrej muzyce”. Pozytywny i optymistyczny ogląd świata oraz głębokie przekonanie o zasadniczej dobroci rodzaju ludzkiego utrzymywało Alice Herz Sommer przy życiu przez ponad stulecie. Oscar dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego (2014)

Środa, 8 października 2014

  • godz. 18.30 – 18.46  INTRUZ (TRESPASSER) reż. Nicky J. Ilan, Izrael, 2012, krótkometrażowy, 16′

Dla Yohana jest to ostatni dzień służby wojskowej w izraelskiej armii. Jest on niemieckim ochotnikiem, który niebawem ma otrzymać izraelskie obywatelstwo. Yohan strzeże mało znaczącego posterunku wojskowego na granicy między Izraelem i Egiptem. Podczas ostatniej zmiany, Yohan i jego towarzysze – dowodzący oficer Pini i komik Shmil – natykają się na ekscentrycznego afrykańskiego intruza oraz jego udekorowanego cielaka. Yohan, entuzjastyczny patriota, dostaje od Piniego kontrowersyjny rozkaz testujący jego lojalność.

  • godz. 18.50 – 20.10  ŻOŁNIERZ NA DACHU (SOLDIER ON THE ROOF) reż. Esther Hertog,  Holandia, 2012, dokumentalny, 80′

W Hebronie na Zachodnim Brzegu, jednym z ważniejszych świętych miejsc zarówno dla Żydów, jak i dla muzułmanów, pośród 120 tysięcy Palestyńczyków mieszka około 800 ekstremistycznych żydowskich osadników. Przez trzy lata Esther Hertog filmowała życie osadników uwieczniając unikalne, czasami wręcz surrealistyczne, sceny z ich życia. Osadników strzeże cały batalion żołnierzy rozmieszczonych na dachach miasta.
Nagroda Dioraphte dla najlepszego filmu holenderskiego na IDFA (2012), Najlepszy debiut na IDFA (2012), Specjalne Wyróżnienie Jury dla zagranicznego filmu na DocAviv (2013), Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Etnograficznym FF Rai (WB, 2013), Nagroda za najlepszą reżyserię na Festiwalu Sole Luna (Włochy, 2013), Nagroda Publiczności na Festiwalu HumanDoc (Warszawa, 2013), Grand Prix Złoty Warszawski Feniks (Warszawa, 2014)

Czwartek, 9 października 2014

  • godz. 9.00 – 10.51  DRUGI RAZ DO TEJ SAMEJ RZEKI (SAME RIVER TWICE) reż. Effi Weiss, Amir Borenstein, Belgia, 2013, dokumentalny, 111′

W 1869 r. John McGregor, szkocki odkrywca, przybywa do Palestyny by zbadać rzekę Jordan. Latem 2011 r. Effi i Amir, Izraelczycy, którzy przez ostatnie dziesięć lat mieszkali w Europie, rozpoczynają podróż śladami McGregora, zaczynając od źródła rzeki aż do Morza Galilejskiego. Będąc jednocześnie miejscowymi i cudzoziemcami, powoli przemieniają się z podróżników-badaczy w badanych podróżników, ponieważ ludzie spotykani po drodze śmiało indagują ich na temat powiązań z krajem, który opuścili.

  • godz. 10.55 – 11.11  MYŚLĄC O AUSCHWITZ (AUSCHWITZ ON MY MIND) reż.  Assaf Machnes, Izrael, Polska, Wielka Brytania, 2013, krótkometrażowy, 16′

Roy, izraelski nastolatek, przyjeżdża do Polski z wycieczką szkolną zwiedzającą obozy zagłady i miejsca pamięci. Jednakże dla Roya wspominanie Holokaustu nie jest jedynym celem podróży; jest zainteresowany dziewczyną z klasy o imieniu Vered. Rozdarty pomiędzy obsesją społeczeństwa dotyczącą przeszłości a obsesją kolegów w sprawie seksu Roy próbuje zdobyć uczucie Vered, co stwarza dwuznaczne sytuacje balansujące między tragedią a zabawą.   Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Żydowskim Festiwalu Filmowym w Jerozolimie, Nagroda ARTE na Międzynarodowym Studenckim Festiwalu Filmowym w Monachium (2013), Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na FF w Quinta Praia (2013), Najlepszy film krótkometrażowy na Młodzieżowym Międzynarodowym Festiwalu Mediów Youki (Niemcy, 2013), Wyróżnienie Specjalne na MFF Molodist (Kijów, 2013)

  • godz. 11.15 – 12.11  HOLOKAUST – KLEJ DO TAPET? (HOLOCAUST – IS IT A WALLPAPER PASTE?) reż. Mumin Shakirov, Rosja, 2013, dokumentalny, 56′

Siostry Karatygin osiągnęły to o czym marzy wielu młodych ludzi – stały się sławne bo wzięły udział w programie telewizyjnym „Absolutnie oszałamiające”. W tym quizie na ogół nie ma tematów pojawiających się na egzaminach, ale nieoczekiwanie dziewczyny zapytano co znaczy słowo „Holokaust”. Odpowiedziały, że to jest rodzaj kleju do tapet. Ta część programu otrzymała ogromną ilość kliknięć na YouTube i spowodowała wiele pytań dotyczących edukacji w Rosji oraz samych dziewcząt. Po spotkaniu z dziewczynami autor filmu wpadł na pomysł by zorganizować im wycieczkę do Auschwitz. Nagroda Specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Stalker (Moskwa, 2013)

  • godz. 12.15 – 12.40  TWARZE NIEISTNIEJĄCEGO MIASTA (FACES OF THE NON-EXISTENT TOWN) reż. Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Polska, 2013, dokumentalny, 25′

Inspiracją do powstania filmu była kolekcja szklanych negatywów odnaleziona w Lublinie na strychu kamienicy przy Rynku 4 i przekazana do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Bohaterami opowieści są utrwaleni na fotografiach dawni mieszkańcy przedwojennego polsko-żydowskiego miasta. Film jest artystycznym eksperymentem; otwiera przestrzeń prawdopodobnych codziennych zdarzeń i relacji między ludźmi. Estetyka obrazu, subtelna animacja, oryginalna muzyka, tworzą nacechowany symbolicznie język.

  • godz. 18.30 – 20.07  ŻYDOWSKI KARDYNAŁ (THE JEWISH CARDINAL) reż. Ilan Duran-Cohen, Francja, 2013, fabularny, 97′

Niewielu ludzi doświadcza podobnego losu co Jean-Marie Lustiger. Urodził się w rodzinie żydowskiej, a został kardynałem. W wielu 14 lat, podczas okupacji Francji, wbrew woli rodziców przeszedł na katolicyzm. Był już jakiś czas księdzem, gdy nagle zaczął się wspinać po drabinie kościelnej hierarchii dzięki Janowi Pawłowi II, z którym szybko się zaprzyjaźnił. W 1985 r. polski zakon Karmelitanek osiadł za przeklętymi murami Auschwitz, gdzie została zamordowana Giselle Lustiger. Jean-Marie Lustiger, wyjątkowy człowiek Kościoła, został wybrany by rozwiązać zaistniały konflikt, który odzwierciedla również jego osobiste dylematy. Nagroda publiczności dla najlepszego filmu fabularnego na Żydowskim Festiwalu Filmowym w Bostonie (2013, Nagroda SIGNIS na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo (2013), Grand Prix na Festiwalu w Luchon (2013), Nagroda Złotego Ptaka za najlepszy dramat telewizyjny na Międzynarodowym Festiwalu w Seulu (2013)

Piątek, 10 października 2014

  • godz. 9.00 – 9.56  NIGDY NIE ZAPOMNIJ KŁAMAĆ (NEVER FORGET TO LIE) reż. Marian Marzyński, USA, 2013, dokumentalny, 56′

W Nigdy nie zapomnij kłamać, najnowszym z autobiograficznych, docenianych przez krytyków, filmów Marzyńskiego, reżyser po raz pierwszy zajmuje się swoim dzieciństwem podczas wojny i doświadczeniami innych dzieci, które przeżyły Zagładę, ujawniając ich uczucia wobec Polski, kościoła katolickiego i różnorodne tożsamości ukształtowane w warunkach, w których przeżycie rozpoczynało się od instrukcji.

  • godz. 10.00 – 10.54  OJCIEC I SYN (FATHER AND SON) reż. Paweł Łoziński, Polska, 2013, dokumentalny, 54′

Jakie pytanie chciałbyś zadać swojemu ojcu? Odważny eksperyment rodzinno-filmowy. Dwóch reżyserów, dwie kamery, jedna podróż. Po latach robienia filmów dokumentalnych o innych ludziach Marcel i Paweł Łozińscy skierowali kamery na samych siebie. Nagroda Specjalna Jury na 7. MFF Cinema Verite (Teheran, 2013), Grand Prix za Najlepszy Film Dokumentalny na 20. MFF Listapad (Mińsk, 2013), Nagroda św. Jerzego za Najlepszy Film Dokumentalny na 35. MFF w Moskwie (2013), Srebrny Róg na 53. Krakowskim FF (2013), Grand Prix Biała Kobra na Festiwalu Człowiek w zagrożeniu (Łódź, 2013), Złote Grono na 42. Lubuskim Lecie Filmowym (Łagów 2013)

  • godz. 11.00 – 11.11  PUKANIE DO DRZWI (A KNOCK ON THE DOOR) reż. Eliran Elya, Izrael, 2013, krótkometrażowy, 11′

W życie popularnego pisarza wkracza cudzoziemiec z wycelowaną w jego głowę bronią i zmusza go by opowiedział mu historyjkę. Następnie wkracza analityk statystyczny. On również przystawia broń do głowy pisarza i żąda opowiedzenia historyjki. Sytuacja się mocno komplikuje, staje się nieprzyjemna, gwałtowna i krwawa. Akcja filmu ociera się o absurd, ale pokazuje wpływ codziennej przemocy na psychikę Izraelczyków.
zagrożeniu (Łódź, 2013), Złote Grono na 42. Lubuskim Lecie Filmowym (Łagów 2013)

  • godz. 11.15 – 12.28  PIĘTNO? (THE STIGMA?) reż. Martí Sans, Hiszpania, 2013, dokumentalny, 73′

Piętno? powstało z potrzeby autora, Martí Sansa, wytłumaczenia sobie powodów, dla których przez 50 lat lekceważył prawie wszystko co dotyczyło tradycji, będącej częścią jego kulturowego i genetycznego dziedzictwa. Dzięki wywiadom z piętnastoma ekspertami film ten rozwija historię i kolejne mutacje judeofobii, począwszy od oskarżeń ze strony chrześcijan o „bogobójstwo” aż do wyłonienia się nowoczesnego państwa Izrael. Piętno? proponuje zakwestionowanie kluczowych idei odziedziczonych przez stulecia nieporozumień i nietolerancji, które wymagają ponownego przemyślenia. Pierwsza Nagroda za najlepszy długometrażowy dokument na Żydowskim Festiwalu Filmowym w Punta del Este (Urugwaj, 2013)

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024