Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Dni Teatru w Cieszynie pod patronatem Radia 90. Co zobaczymy na scenie?

28 i 29 marca w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbędą się po raz dwudziesty ósme Dni Teatru. Od zawsze związane z Międzynarodowym Dniem Teatru, obchodzonym na całym świecie 27 marca, po raz pierwszy będą miały i w Cieszynie charakter międzynarodowy.

Teatr im A. Mickiewicza w Cieszynie Dni Teatru w Cieszynie

Szacowany czas czytania: 02:28

Dni Teatru w Cieszynie już pod koniec miesiąca

Będzie to bowiem wspólne święto obydwu scen działających nad Olzą – cieszyńskiego „Mickiewicza” i czesko-cieszyńskiego Těšínskiego Divadla.

28 marca o godz. 19:00 cieszyńscy miłośnicy teatru będą mogli obejrzeć spektakl Na pierwszy rzut oka z Teatru Polonia w Warszawie. Sztuka Suzie Miller o nowojorskiej adwokatce u progu wielkiej kariery, która trafia na salę sądową w nieznanej sobie wcześniej roli świadka, to wybitny, błyskotliwy tekst teatralny, przebój nowojorskiego Broadwayu i londyńskiego West Endu, w Polsce prezentowany w mistrzowskim wykonaniu Marii Seweryn.

Aktorka, której na scenie towarzyszy jedynie perkusista (Marcin Jahr lub Grzegorz Poliszak), tworzy na scenie mocną kreację, nie tylko budzącą podziw dla jej talentu i bogactwa warsztatu artystycznego, ale przede wszystkim poruszającą emocję i pobudzającą do myślenia o najważniejszych sprawach. Teatr im. Adama Mickiewicza, mający od 1993 roku charakter impresaryjny, pokazuje w ten sposób, że ów model działania otwiera przestrzeń dla artystycznej różnorodności. Oglądamy na co dzień różne wydarzenia, czasem kameralne, kilkuosobowe, a czasem w większej skali, goszcząc na scenie blisko stu artystów. Uczestniczymy w koncertach – od klasyki po rozrywkę. Wydarzenia są różnorodne i mają różną „siłę rażenia”. Czasem służą beztroskiej zabawie, czasem wywołują artystyczne wzruszenia. Niekiedy bardzo mocne, jak będzie można się przekonać przy okazji występu Marii Seweryn.

29 marca o 18:00 na scenie „Mickiewicza” zagości przedstawienie Sceny Polskiej z Czeskiego Cieszyna Krzywy kościół – adaptacja bestsellerowej powieści Karin Lednickiej o Karwinie, przełożonej na polski i zaadaptowanej przez Renatę Putzlacher, a wyreżyserowanej przez Radovana Lipusa. Widzowie z pewnością pamiętają, że ten duet twórczy zapisał się już w historii czeskocieszyńskiej sceny, tworząc przed laty niezwykłe Cieszyńskie niebo. Tym razem, wspólnie z aktorami Sceny Polskiej i artystami gościnnymi, stworzyli poetycki spektakl, w którym lokalne realia stanowią punkt wyjścia dla poruszającej emocjonalną prawdą opowieści o ludzkich losach. Dla tych, którym bliskie są sprawy Śląska Cieszyńskiego, to przedstawienie jest oczywistą „pozycją obowiązkową”, ale gwarantujemy, że wszystkim widzom, tym „stela” i tym „nie stela”, przyniesie niezwykłą satysfakcję artystyczną.

Těšínskie Divadlo z powodu remontu od kilku miesięcy nie może grać na macierzystej scenie. Ta organizacyjna niedogodność stała się dla obydwu teatrów działających nad Olzą pretekstem do podniesienia współpracy na niespotykany dotąd poziom. Zaczęło się u progu sezonu pierwszą w historii wspólną premierą (czesko-polski Romeo i Julia w reżyserii Konrada Dworakowskiego na inaugrację Festiwalu „Bez Granic”), później artyści Sceny Polskiej wielokrotnie prezentowali w „Mickiewiczu” swoje spektakle, aż wreszcie w marcu oba teatry po raz pierwszy wspólnie uczczą Międzynarodowy Dzień Teatru.

Czytaj także: