Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Do skarbówki najlepiej się umów. Przez internet lub telefon

Facebook Twitter

Duże zainteresowanie usługą rezerwacji wizyt w urzędzie skarbowym. Właśnie mija półtora roku od uruchomienia tej usługi. Tylko w 2022 r. w województwie śląskim wizytę umówiono w ten sposób już ponad 160 tysięcy razy.

Urzędnicy mają wolne
Wizyta w Urzędzie Skarbowym, by złożyć zeznanie podatkowe już nie jest konieczna

Usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” została uruchomiona w listopadzie 2020 r. i cieszy się coraz większą popularnością. Podatnikom, którzy zdecydowali się z niej skorzystać, pozwala na zaplanowanie spotkania w konkretnym, dogodnym dla siebie terminie.

Najpopularniejsze tematy wizyty

Od początku roku śląscy podatnicy zarezerwowali 162 tysiące 409 wizyt, co daje średnio ponad 32 tysiące wizyt miesięcznie.

Z usługi najchętniej korzystają podatnicy, którzy chcą otrzymać zaświadczenie (28%), dopełnić formalności ze zgłoszeniem darowizny, czy spadku (26%) oraz uzyskać informacje w zakresie deklaracji i zeznań podatkowych (17%). Na kolejnych miejscach znalazły się wizyty związane z postępowaniem podatkowym i czynnościami sprawdzającymi (8%), rejestracją podatkową (7,5%) oraz profilem zaufanym (2%).

W jaki sposób umówić wizytę

Wizytę najprościej umówić korzystając z elektronicznego formularza dostępnego na stronie podatki.gov.pl, wskazać urząd, w którym chcemy załatwić sprawę, a następnie wybrać dogodny dzień i godzinę oraz podać swoje dane. Potwierdzenie wizyty otrzymamy na podany adres mailowy. W 2022 r. z tej formy rezerwacji wizyty w śląskich urzędach skarbowych skorzystało ponad 31 tysięcy podatników, co daje 19 % wszystkich umówionych wizyt.

Wizytę można również umówić telefonicznie. Z tego rozwiązania skorzystało ponad 70 tysięcy (ponad 43%). Aktualne numery telefonów znajdziemy na stronie www.slaskie.kas.gov.pl w zakładkach poszczególnych urzędów skarbowych.

Od września 2021 r. wprowadziliśmy system powiadomień SMS, który przypomni nam o terminie wizyty w urzędzie. Jeśli umówiłeś się do urzędu skarbowego przez internet i podałeś numer telefonu komórkowego, otrzymasz potwierdzenie rezerwacji SMSem. Jeśli umawiasz wizytę co najmniej dwa dni wcześniej, dzień przed spotkaniem otrzymasz dodatkowe przypomnienie.

– informuje Krajowa Administracja Skarbowa na swoich stronach.

Na stronie umawiania wizyt znalazła się również wyszukiwarka, która w łatwy sposób pozwala znaleźć rodzaj sprawy, którą chcemy załatwić. System rezerwacji wizyt został również zintegrowany z ankietami badającymi poziom zadowolenia podatników z wizyty w urzędzie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj