Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Dobra wiadomość dla górniczych emerytów!

Facebook Twitter

Jest przełom! Kompania Węglowa przywróci 1 tonę węgla zabraną jej byłym pracownikom z deputatu za rok 2014. Władze spółki podjęły stosowną uchwałę. Dotyczy przywrócenia bezpłatnego węgla oraz przesunięcia terminu wypłaty ekwiwalentu pieniężnego dla emerytów, rencistów i innych uprawnionych osób.

W praktyce oznacza to, że tym byłym pracownikom spółki, którym na mocy porozumienia z lutego zmniejszono o 1 tonę węgla emeryckiego za ten rok, zostanie im to przywrócone.

– Węgiel ten będą mogli odebrać w naturze do 30 czerwca 2015 roku lub w formie ekwiwalentu pieniężnego, który to zostanie im wypłacony do w terminie końca 2015 roku – informuje Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ „Sierpień 80”.

Sprawa dotyczy wszystkich uprawnionych osób, będących byłymi pracownikami Kompanii Węglowej. W sądach znalazło się do tej pory wiele tysięcy pozwów o przywrócenie zabranej tony węgla. Sprawy te bez problemu wygrywali. Spółka jednak nie respektowała nawet prawomocnych wyroków sądu.

Władze Kompanii – o czym informował z początkiem listopada „Sierpień 80” – wydały niejawną instrukcję i przesłały ją do swoich kopalń. Przypomnijmy, mówiła ona wprost, że Kompania Węglowa nie aprobuje prawomocnych wyroków Sądu Okręgowego w Gliwicach o zasądzeniu górniczym emerytom równowartości jednej tony węgla utraconej w 2014 roku i że nie uznaje również zgłaszanych do niej roszczeń, także w formie powództwa o zapłatę.

Wczorajsza uchwała ucieszyła więc związkowców. – Bardzo dobrze, że podjęto taką uchwałę. Sądy nie będą zawalone dziesiątkami tysiącami spraw, a i spółka i emeryci górniczy nie będą narażeni na dodatkowe koszty sądowe i ciąganie się po sądach – komentuje Bogusław Ziętek. – O właśnie takie pozasądowe załatwienie tej sprawy wnioskowaliśmy pod koniec października. W wówczas skierowanym wniosku podpisanym przez wiceprzewodniczącego związku w KW Marcelego Murawskiego zwracaliśmy uwagę na to, że potyczki sądowe z uprawnionymi do całości węgla emeryckiego osobami może kosztować samą Kompanię na wydatki rzędu nawet 36 do 70 milionów złotych – dodaje szef „Sierpnia 80”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj