Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

„Dobre zdjęcie nie musi być piękne, dobre zdjęcie musi być interesujące”

Facebook Twitter

Otworkowy Wieczór Sztuk w sobotę (4.11.) o 18.00 w Domu Kultury w Chwałowicach. W programie wernisaże wystaw fotografii otworkowych artystów z Czech, jak mówi jeden z nich - Jiří Hanzel - "Dobre zdjęcie nie musi być piękne, dobre zdjęcie musi być interesujące". Wieczór sztuk odbywa się w ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2017.

OFFO 2017 - fot. Jiri Hanzel

W programie wernisaże wystaw fotografii otworkowych artystów z Czech:

– Marcela Chrenšťová – „Paper Town” i „Not so sweet fairy tailes from gingerbread house”.

– Jiří Hanzel – „bez tytułu”.

– Anton Svrček – „Water, trees and light”.

– Kateřina Machulková – „Only Ghosts Remain” i „Unknow Visitor”.

– Michaela Davidova – „The Journey”.

Podczas wernisaży prezentowane będą także multimedia związane z techniką otworkową.

Wstęp wolny!

Wystawy czynne do 30.11.2017 r.

Tego samego dnia co Wieczór Sztuk, w godz. 10.00 – 13.00 w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędą się również Warsztaty Fotografii w technikach szlachetnych (cyjanotypia), które poprowadzą Jakub Kaszuba i Krzysztof Sowa.

Fotografia otworkowa to dowód na to, że do wykonania zdjęć wcale nie potrzeba zaawansowanego sprzętu. Aby otrzymać obraz fotograficzny, wystarczy zwykłe, zaciemnione pudełko z niewielkim otworem oraz materiał światłoczuły. Powstające w ten sposób prace charakteryzują się bardzo długim czasem naświetlania, jak również specyficzną poetyką.

Artystów tworzących tą techniką od 2005 r. gromadzi Festiwal OFFO. W 2017 r. swoje wystawy prezentuje 38 artystów z Polski i 21 z zagranicy (Brazylia, Czechy, Francja, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, USA, Wielka Brytania i Włochy) oraz 8 Grup Twórczych, w tym pochodzących z Portugalii i Włoch. Fotografie prezentowane będą w 38 galeriach, w 18 miejscowościach na całym Górnym Śląsku oraz w Zagłębiu i Małopolsce. W festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P.

Marcela Chrenšťová – pierwszym aparatem w 1996 r. była „Hama”, a ostatnim, tegorocznym „Chocolate pinhole camera”. „Papierowe miasto” (wszystkie fotografie zrobione zostały aparatem fotograficznym Dirkon – o papierowej matrycy z czasopisma „Abíčko”), „Nie tak słodkie wróżki z piernika” (wszystkie zdjęcia zrobiono kamerą z piernika). Dirkon – www.facebook.com/paperpinhole.

Jiří Hanzel – „Dobre zdjęcie nie musi być piękne, dobre zdjęcie musi być interesujące. Nie jestem pewny, czy mi się udaje, ale staram się”.

Anton Svrček – ur. w 1980 r. W 2013 r. odkrywa fotografię otworkową, rok później pojawia się „pudełko” na zwykły film, a rok temu odbywa się pierwsza wystawa pt. „Dotyk światła”, prezentowana w Havířovie wspólnie z Jiri Hanzlem.

Kateřina Machulková – urodzona w Olomuncu. W latach 2009 – 2012 studiowała Techniki Multimedialne na Uniwersytecie Śląskim w Opawie. Lubi eksperymentować ze wszystkimi rodzajami technik fotograficznych, zwłaszcza otworkami. W tegorocznym OFFO prezentuje swoją serię autoportretów – cykle: „Tylko duchy pozostają” i „Unknow Visitor”.

Michaela Davidova – 4 lata temu pojechała do Londynu do pracy i tam dla zabawy w wolnym czasie zaczęła budować kamerę otworkową. Od tej pory wykonała dziesiątki fotografii, a kamera towarzyszy jej wszędzie. „Podróż” to zbiór zdjęć z otworków, które realizowane były głównie podczas jej podróży rowerowych i życia w Londynie. Latem ubiegłego roku odbyła rowerową podróż z Londynu do Czech. Zatrzymała się w „dżungli” – obozie dla uchodźców, aby zrobić warsztat z fotografii otworkowej wśród uchodźców. „Trudno było przekonać wszystkich, że znalezione pudełko na buty może być kamerą, ale gdy pojawiły się pierwsze zdjęcia, prawie niemożliwe było wydostanie chłopców z mojego namiotu, który służył jako improwizowana ciemnia”. I tak kamery otworkowe stały się świadkami jej codziennych opowieści, przechowującymi wspomnienia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2020