Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dodatek solidarnościowy tylko do końca sierpnia

Facebook Twitter

Dodatek solidarnościowy tylko do końca sierpnia. Tylko kilka dni pozostało na złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o tę formę pomocy. Oddziały ZUS w województwie śląskim wypłaciły blisko 30 tys. dodatków solidarnościowych na kwotę prawie 40 mln zł.

mat.prasowe/ ZUS

Rozmawialiśmy z rzeczniczką śląskiego ZUS, Beata Kopczyńską:

Dodatek solidarnościowy wynosi 1,4 tys. zł miesięcznie. Mógł być wypłacony za czerwiec, lipiec, sierpień. Otrzymać go można najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek. Teraz jest ostatni moment, aby te osoby, które spełniają warunki, złożyły wnioski o to świadczenie za sierpień. Dodatek solidarnościowy wprowadzono z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Wypłata świadczenia występuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku.

– mówi rzeczniczka śląskiego ZUS, Beata Kopczyńska. Za danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że częściej o ten dodatek starają się kobiety:

To prawie 58%. Pod względem wieku, największa liczba ok. 32% pochodzi od osób między 26. a 35. rokiem życia. O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu covid-19 po 15 marca pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony się zakończyła.

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni. Świadczenie to przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy.

Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji

– wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.
Dodatek solidarnościowy wprowadzono z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Z danych ZUS wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 %. Pod względem wieku największa liczba wniosków – ok. 32 % – pochodzi od osób między 26. a 35. rokiem życia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj