Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dodatkowe fundusze na komunikacje w powiecie wodzisławskim

Facebook Twitter

Dodatkowe fundusze na komunikację w powiecie wodzisławskim. Starostwo pozyskało grant wysokości 3,6 mln złotych.

Darmowa komunikacja
fot. powiatwodzislawski.pl

Wg obietnic samorządowców to nie tylko szansa na dalszy rozwój komunikacji jest też obietnica utrzymania cen biletów na dotychczasowym poziomie z 2014 roku. Pozyskane środki z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych zostaną wykorzystane m.in. na rozwój liczby połączeń na linii 44. Autobusy z Gorzyc do Rydułtów kursować będą nie tylko w dni nauki szkolnej, ale w każdy dzień roboczy. Dodatkowo zostanie zwiększona liczba kursów. Wodzisławska Komunikacja Powiatowa w 2023 r. kosztować będzie powiat i gminy ją współtworzące (Godów, Gorzyce, Lubomia) ok. 7,5 mln zł. To 11 linii, które są obsługiwane przez 20 autobusów.

W ciągu tej dekady Starostwo zachęciło do współpracy urzędy gmin z Godowa, Gorzyc i Lubomi, dzięki czemu powiatowe przewozy zapewniają transport dzieci i młodzieży do szkół. Powiat zaś objął udziały w należącym do Powiatu Raciborskiego PKS w Raciborzu. To spowodowało, że przewoźnik może być obecnie traktowany przez oba powiaty nie tylko jako tzw. podmiot wewnętrzny, ale jest też ważnym na lokalnym rynku pracodawcą. Starostwo zaczęło ponadto inwestować w tabor, który wykorzystywany jest do obsługi przewozów, dzięki czemu pasażerowie podróżują w autobusach nowoczesnych, klimatyzowanych i w dobrych warunkach. Rozwijane są też nowoczesne usługi do obsługi pasażerów, jak aplikacja do śledzenia ruchu autobusów, możliwość zakupu biletu w sieci czy zapłaty za nie kartą lub telefonem.

Obecnie Wodzisławska Komunikacja Powiatowa to 11 linii łączących gminy południowej części powiatu nie tylko ze sobą, ale też powiatem raciborskim i Jastrzębiem-Zdrojem. Od września 2022 r. za sprawą linii nr 44 południowe gminy powiatu zyskały połączenie z Pszowem i Rydułtowami. Dzięki temu młodzież zamieszkująca w miejscowościach gmin Gorzyce i Lubomia może bez przeszkód dostać się do szkół ponapodstawowych w Pszowie i Rydułtowach. Linia okazała się sukcesem. Według wstępnych analiz ruchu pasażerskiego średniomiesięcznie korzysta z tego połączenia ok. 1000 osób.

– Chcemy Wodzisławską Komunikację Powiatową ciągle rozwijać, stąd decyzja, że jeszcze w lutym nasz tabor zasili kolejny autobus, tym razem hybrydowy. Planujemy również instalację biletomatu. To ukłon w kierunku osób, które nie kupują biletów miesięcznych, a jednocześnie nie są zainteresowane lub nie mogą korzystać z aplikacji umożliwiającej zakup biletu w Internecie – zapowiada starosta Leszek Bizoń.

Warto wspomnieć, że Wodzisławska Komunikacja Powiatowa w 2023 r. kosztować będzie samorząd powiatowy oraz gminy wspólnie z Powiatem ją współtworzące (Godów, Gorzyce, Lubomia) ok. 7,5 mln zł. Rocznie powiatowe autobusy wykonują 1 205 000 wozokilometrów, operując na 11 liniach, do obsługi których Powiat wykorzystuje 20 autobusów. Mimo stale rosnących kosztów funkcjonowania, w ryzach udaje się utrzymać cenę biletów. W Wodzisławskiej Komunikacji Powiatowej nie wzrosła ona od 2014 r.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj