Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony. Kto może z niego skorzystać?

Facebook Twitter

Do 14 lutego został przedłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mogą z niego skorzystać rodzice dzieci do lat 8, a także rodzice starszych dzieci, które mają orzeczoną niepełnosprawność, gdy zamknięto z powodu COVID-19 placówkę, do której uczęszczają.

Fot. archiwum ZUS

Świadczenie będzie przysługiwało także w sytuacji gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania. Podobnie jest w przypadku, gdy takiej opieki nie może zapewnić niania czy dzienny opiekun z powodu COVID-19.

Kto nie skorzysta z dodatkowego zasiłku

Nadal obowiązują te same zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego co wcześniej. Tak więc ze świadczenia nie może skorzystać matka czy ojciec dziecka, jeśli drugi z rodziców może zapewnić mu opiekę, bo korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy wychowawczego, albo jest osobą bezrobotną. Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku, a rodzic z niej nie skorzysta

– wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Potrzebne oświadczenie

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Więcej informacji o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj