Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dofinansowanie dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych [FOTO]

Facebook Twitter

Są pieniądza dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Rząd znalazł dla nich w całym kraju łącznie 25 milinów złotych, które mają zostać przeznaczone na zakup sprzętu, umundurowania, czy poprawę infrastruktury z której korzystają.

W sobotę (22.10.) w jednostce OSP Kłokocin odbyła się uroczystość wręczenia promes dotacji dla drużyn z terenu Rybnika i powiatu rybnickiego. Wręczał je poseł na sejm, Bolesław Piecha:

Bolesław Piecha: Cel jest bardzo ważny, ponieważ młodzieżowe drużyny strażackie, zwłaszcza w Ochotniczych Strażach Pożarnych to przede wszystkim jest integracja młodych ludzi, którzy spełniają bardzo ważne cele. Dzisiaj Ochotnicze Straże Pożarne to nie tylko pożar, ale wszelkie zdarzenie ratunkowe, katastrofy itd., zwłaszcza w czasach covidowych, gdzie mieliśmy ze straży bardzo dużą pomoc. Dobrze, że młodzieżowe drużyny zostały docenione. Na Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze rozdaliśmy 160 tys., to są kwoty od 4.5 do 7 tys.

Pieniądze są nam bardzo potrzebne, na pewno dobrze je wykorzystamy

– mówili naszemu reporterowi szefowie jednostek OSP.

Krzysztof Traliszewski: To jest duże ułatwienie. Już nie trzeba swoich środków wydawać na zakup sprzętu, którym uczymy młodzież, jak trzeba później ratować ludzi. My dostaliśmy 4 tys., dołożyliśmy trochę swoich środków i kupiliśmy za to fantomy do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz sprzęt do ćwiczeń do zawodów pożarniczych.

Krzysztof Traliszewski, Naczelnik OSP Adamowice

Krzysztof Wojtyczka: Super, będziemy mogli w końcu zakupić wymarzone mundury, trochę sprzętu, który już jest przestarzały dla drużyn młodzieżowych. Będą mogli w końcu ćwiczyć na nowym sprzęcie.

Krzysztof Wojtyczka, Naczelnik OSP Bogunice

Aleksandra Kotyrba: Bardzo nas cieszy to dofinansowanie. Otrzymaliśmy 6.5 tys. złotych. Planujemy to przeznaczyć na doposażenie w hełmy dla dzieci, uzupełnienie naszego toru na zawody oraz odzież w postaci dodatkowych koszulek i koszarówek.

Aleksandra Kotyrba, Prezes OSP Lyski

W Młodzieżowych Drużynach Pożarniczych są Natalia, Amelia i Roksana z OSP w Żytnej i OSP w Raszczycach. Jak do nich trafiły, czego się tam uczą?

Brat mnie namówił. Większość rodziny to straż. Są cykliczne spotkania, na których się uczymy różnych rzeczy, treningi.

Mnie namówił tata z bratem. Są różne ogniska po zawodach, są też oczywiście treningi.

Wujek też jest strażakiem, poznał tam przyjaciół, więc to też mnie zatrzymało, żeby kontynuować tę przygodę. Uczymy się pierwszej pomocy, jak pomagać ludziom. Są spotkania, ogniska, zabawa i jest bardzo fajnie.

Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze to nasza przyszłość, musimy w nie inwestować

– mówił zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, starszy brygadier Rafał Świerczek.

Rafał Świerczek: W województwie śląskim mamy 505 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Jest to bardzo duża liczba. 7.5 tys. członków. Potrzebne są środki na to, żeby te Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze się rozwijały, kształciły, szkoliły. Te środki zostaną przeznaczone głównie na sprzęt, wyposażenie, umundurowanie, jak również sprzęt informatyczny potrzebny do szkolenia. Te środki są potrzebne jeszcze większe niż te, które zostały przeznaczone, ale przynajmniej w minimalnym stopniu udało nam się w tym roku najpilniejsze potrzeby Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zaspokoić.

Istnienie Ochotniczych Straży Pożarnych w skład których wchodzą Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze jest bardzo ważne

– podkreślał Rafał Świerczek.

Rafał Świerczek: Bez Ochotniczych Straży Pożarnych Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy byłby kulawy, bo same jednostki Państwowej Straży Pożarnej są niewystarczające. Dlatego tak ważną rolę pełnią Ochotnicze Straże Pożarne. Drużyny są ważne, dlatego żeby była ciągłość Ochotniczych Straży Pożarnych. Jeśli nie ma Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, to ciągłości ochotniczej służby nie będzie. Dlatego to jest bardzo ważne zadanie dla rządzących, dla samorządowców, jak również Państwowej Straży Pożarnej, bo z tej grupy osób znaczna część później zostaje w Ochotniczych Strażach Pożarnych, jak również pełnią służbę w Państwowej Straży Pożarnej.

Starszy brygadier Rafał Świerczek, zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach

Dzisiaj (23.10.) podczas podobnych uroczystości środki finansowe zostaną przekazane także dla Młodzieżowych Drużynom Pożarniczych z powiatów wodzisławskiego i raciborskiego oraz Żor i Jastrzębia-Zdroju. W województwie śląskim dotację otrzyma 505 jednostek OSP na łączną kwotę 2 mln 131 tys. zł.

Zobaczcie więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj