Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Dokumenty w Urzędzie Pracy możesz złożyć nie ruszając się z domu

Facebook Twitter

Zamiast stać w kolejce do pośredniaka, wejdź do internetu i tą drogą zarejestruj się jako bezrobotny. To nowość w polskich urzędach pracy. Pierwszym krokiem jest wejście na www.praca.gov.pl i wypełnienie formularza.

Na czym to wszystko polega? Tłumaczy Mariusz Wacławiec, kierownik referatu rejestracji w jastrzębskim urzędzie pracy:

Po zalogowaniu się dalsza procedura wprowadzania danych jest bardzo prosta, nie powinno być problemów, jeśli jest kontynuowana zgodnie z zaleceniami tej platformy. Całkowita rejestracja polega na tym, że osoba, która jej dokonuje winna skanować wszystkie swoje dokumenty, ale przede wszystkim – i to jest najważniejsza sprawa – powinna dysponować podpisem elektronicznym. Docelowo, jeśli wykona wszystkie te czynności, ustalany jest termin wizyty do pośrednika pracy, czyli nie jest potrzebna specjalna wizyta z dokumentami.

Jest też alternatywa dla tych, którzy nie mają podpisu elektronicznego. To póki co zdecydowana większość. Te osoby nie unikną wizyty w pośredniaku, mają jednak szansę ominąć kolejki:

Owszem, może jakieś tam dokumenty dołączyć, zeskanować, jednak jeśli nie dysponuje podpisem elektronicznym, to wyznaczony ma termin zgłoszenia się do urzędu, by uzupełnić dokumenty. Do tej pory u nas zgłosiło się kilka osób, zobaczymy co będzie dalej.

Dodajmy, że prędzej czy później i tak każdy bezrobotny musi odwiedzić urząd pracy, ponieważ ma obowiązek spotkać się z pośrednikiem pracy, czasem by otrzymać prawo do świadczeń trzeba dostarczyć większą ilość dokumentów. Platforma internetowa pozwala przesłać jedynie 5.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj