Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Domańska w Radiu 90: ”Hospicjum wystarczy pieniędzy do końca stycznia”

Facebook Twitter

''Wystarczy nam pieniędzy do końca stycznia'' – przyznaje w porannej rozmowie w Radiu 90 Dorota Domańska, zastępca prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach.

fot. maxlkt \ pixabay.com

Żorskie hospicjum jedyne stacjonarne w regionie, od 18 lat pomaga chorym mieszkańcom, teraz samo potrzebuje pomocy. Z powodu pandemii znalazło się dramatycznej sytuacji. Kryzys finansowy dotknął placówkę, bo od początku pandemii mniej osób trafia do hospicjum, ograniczona została także działalność hospicjum domowego.

Teraz my czekamy na pomoc

– przyznaje Dorota Domańska:

Starczy nam pieniędzy których mamy do końca stycznia i oczywiście liczymy na pomoc zarówno z NFZ jak i z wszystkich innych instytucji, które z nami współpracują już 18 lat, a także od zwykłych ludzi. Myśmy od początku pandemii monitowali zarówno w NFZ jak i teraz już od 2 miesięcy, kiedy nasze biuro księgowe policzyło nasze koszty i sytuacja finansowa została przedstawiona zarządowi, rozpoczęliśmy akcję poszukiwania pomocy.

Żorskie hospicjum przez 18 lat działalności pomogło 3,5 tysiącom mieszkańcom regionu, teraz będzie prosiło wszystkie samorządy w regionie, bo to jedyne takie miejsce w tej części województwa śląskiego. Dorota Domańska nie ukrywa że pandemia całkowicie zmieniła ich pracę:

Pacjent, który przychodzi do hospicjum musi mieć negatywny wynik, też jest obawa rodzin pacjentów, są obostrzenia związane z odwiedzinami, tylko z zewnątrz są te odwiedziny, zza szyby, są utrudnione. Pacjenci odczuwają bardzo brak bliskich.

Radio 90: Gdzie są teraz chorzy, skoro nie mogą iść do hospicjum?

Jest to ich bardzo trudna sytuacja, bo rodziny zostają bez fachowej opieki w domu, od momentu kiedy zaistniała pandemia jest społeczna obawa do kontaktów.

Jak można pomóc żorskiemu hospicjum? Odpowiedź znajdziecie na wideo porannej rozmowy z Dorotą Domańską, zastępcą prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Jana Pawła II” w Żorach:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 grudnia 2022