Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dominik Kolorz w Radiu 90: „Jestem zaskoczony brakiem resortu górnictwa w rządzie”

Facebook Twitter

"To co się dzieje, to czeski film"- mówił poranny gość Radia 90 Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko- Dąbrowskiej Solidarności.

Przypomnijmy: zamiast Ministerstwa Energii ma powstać Ministerstwo do spraw Nadzoru nad Spółkami Skarbu Państwa:

Brak tego resortu w nowym rządzie, który niedługo zostanie oficjalnie powołany, jest zaskoczeniem dla wszystkich, którzy trochę zajmują się górnictwem, zajmują się energetyką, no bo jednak górnictwo i energetyka to swojego typu symbioza. W tej chwili będzie jeden super resort, pod jednym kierownictwem, natomiast jak będą wyglądać zadaniówki, patrz: podsekretarze czy sekretarze stanu w tym super resorcie, tego nie wie nikt. Tak naprawdę nie wiemy czy będzie osoba odpowiedzialna za górnictwo, czy za górnictwo i energetykę, czy osobno za górnictwo i osobno za energetykę, mamy trochę „czeskiego filmu”.

Czy zmiany oznaczają inne podejście do sektora węglowego? Dziś trudno powiedzieć – mówił Kolorz, podkreślając, że polityka klimatyczna Unii może być zagrożeniem dla gospodarki:

To jest polityka- nie boję się tego sformułowania- szaleństwa, która doprowadzi do tego, że generalnie rzecz biorąc w Unii nie będziemy mieli żadnej gospodarki, a wszystko to co będziemy kupować z dużym śladem węglowym, będzie pochodzić z Chin, będzie pochodzić z Indonezji, będzie pochodzić ze Stanów Zjednoczonych, bo tam się mało kto przejmuje kwestią polityki klimatycznej. Unia szykuje nam taki blitzkrieg dotyczący likwidacji wszystkiego co jest kopalne i to nie jest tak, że my mówimy tylko o węglu, w kontekście polityki klimatycznej, ale mówimy też o gazie, mówimy też o ropie. Generalnie rzecz biorąc można tu zacytować kiedyś słynnego kandydata na prezydenta pana Kononowicza: „Możemy nie mieć niczego”. To też nie może być tak, że węgiel jest przyczyną całego zła na świecie, bo to nieprawda.

Z Dominikiem Kolorzem przewodniczącym Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności rozmawiał Arkadiusz Żabka:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj