Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Domki dla lalek na wystawie w rybnickim muzeum [foto]

Facebook Twitter

Są w nich miniaturowe meble, lampy, dekoracje, które podglądamy w wielu dziecięcych pokojach. O czym mowa? Oczywiście o domkach dla lalek. Aneta Popiel-Machnicka, reżyserka i scenarzystka, jest autorką kolekcji takich niezwykłych domków.

Razem ze swoimi dziećmi kolekcjonuje je i restauruje. Aneta Popiel-Machnicka prowadzi także jedyną w Polsce stronę internetową, która jest im w całości poświęcona. Domki dla lalek stanowią zaskakująco trafne spojrzenie na świat z minionych lat, można poprzez nie prześledzić wiele aspektów dawnego życia – nie tylko codzienność; udogodnienia w pracach domowych, ewolucje zachodzące w gustach, technologiach, meblarstwie i wystroju wnętrz, ale także stopniowe zmiany społeczne mające miejsce w strukturze klasowej. Uważny obserwator wypatrzy pojawiające się nowe sprzęty domowe, zanikające z czasem spiżarnie czy pokoje dla służby.

Może dlatego domy lalek są tak cenione zarówno przez historyków i badaczy kultury, socjologów i psychologów, scenografów i projektantów, jak i przez kolekcjonerów, oraz, oczywiście przez dzieci – małe i te całkiem dorosłe.

Ekspozycja będzie czynna do 17 listopada.

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony Anety Popiel-Machnickiej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 czerwca 2020