Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dotacja pokryje 100% kosztów. Program „Stop smog” w Rybniku

Facebook Twitter

Najubożsi mieszkańcy mają szansę na wymianę ogrzewania na ekologiczne. Koszty z instalacją nowego systemu poniesie państwo, a pieniądze pochodzić mają z rządowego programu "Stop smog". W imieniu mieszkańców inwestycje realizować będą urzędy miast. W Rybniku już czekają na wstępne deklaracje osób zainteresowanych programem.

Wyjaśnia Bartłomiej Kozieł z wydziału rozwoju Urzędu Miasta Rybnika:

Dotacja będzie obejmować 100% kosztów. Ustawa mówi, że jeżeli będziemy zgłaszać np. 100 budynków do dofinansowania, to średnia kosztów na budynek musi wynieść 53 tys. zł. Będą dwa kryteria. Pierwsze dotyczy średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i tutaj w przypadku gospodarstw wieloosobowych tj. 1375 zł na osobę. W przypadku gospodarstw jednoosobowych tj. 1925 zł. Drugie kryterium dotyczy całościowego majątku, który wnioskodawca posiada, nie może ten majątek przekraczać 424 tys. zł. W skład majątku wchodzą dom, działka, na której stoi dom, wyposażenie jakieś droższe- to nie może przekraczać tej kwoty.

Z programu STOP SMOG skorzystać mogą tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych. Powinni do końca lutego zgłosić się w urzędzie:

Na razie przeprowadzamy taki wstępny nabór. To nie są te właściwe wnioski, ponieważ przeprowadzamy wstępny nabór, żeby zorientować się, ile mniej więcej osób w Rybniku może się kwalifikować do tego wsparcia. Wstępnie ustalaliśmy z ministerstwem, że ok. 100 budynków z Rybnika będzie dofinansowanych z programu „Stop smog”. Jeżeli zgłosi się więcej niż te 100 osób, np. 500/600 wtedy ustawa daje możliwość wprowadzenia dodatkowych kryteriów przez Radę Gminy, które wyselekcjonują już te najbardziej potrzebujące osoby. W marcu/kwietniu trzeba się spodziewać tego właściwego naboru, wtedy poprosimy te osoby, żeby złożyły właściwy wniosek z oświadczeniem majątkowym, który będziemy mogli potem weryfikować.

Bartłomiej Kozieł, wydział rozwoju, Urząd Miasta w Rybniku

Dla każdego sposób ogrzewania domu będzie ustalany indywidualnie:

Program wprowadza taki wymóg, że jeżeli jest możliwość podłączenia się do sieci ciepłowniczej, to ten budynek należy do sieci ciepłowniczej podłączyć, natomiast jeżeli nie ma technicznej możliwości, nie ma sieci w najbliższej okolicy, to wtedy projektant będzie na podstawie konstrukcji budynku, możliwości podłączenia, decydował o tym, jakie tam źródło będzie. Na pewno preferować będziemy te źródła najczystsze, czyli ogrzewanie gazowe, w pojedynczych przypadkach pompy ciepła, natomiast jeżeli nie będzie innego wyjścia no to będziemy również te eko-designowe kotły na paliwa stałe montować, ale to wyjątkowo.

Wymiana ogrzewania i ewentualnie termomodernizacja budynków ma odbywać się w ciągu kolejnych trzech lat. Co należy zrobić, aby jak najwięcej gospodarstw domowych zachęcić do uczestnictwa w programie? Piszcie poniżej.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021