Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dotacje na rozpoczęcie działalności dla przedsiębiorców

Facebook Twitter

To okazja, by pasję zamienić w biznes. W ramach projektu "Subregionalny Inkubator Przedsiębiorczości – StartUp" na pomysłowych i przedsiębiorczych mieszkańców subregionu zachodniego czekają dotacje na rozpoczęcie działalności.

Mówi Marta Kozłowska z grupy Blueform w Jastrzębiu-Zdroju, która jest liderem projektu:

Głównie mówimy tutaj o Jastrzębiu-Zdroju, o Żorach, Wodzisławiu, Rybniku, Raciborzu, Radlinie, Pszowie, no i pomniejszych gminach. (…) Naszymi uczestnikami są osoby powyżej 30. roku życia, (…) nawet mamy osoby powyżej 70. roku życia. Są to osoby, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą, najlepiej jeśli jest to działalność w zakresie tzw. ICT, czyli nowoczesnych technologii, komunikacji, IT, design, projektowanie. Bardzo często jest to przekucie pasji w zawód i bardzo się nam to podoba.

Osoby mające pomysł na biznes otrzymają ponad 23000 bezzwrotnej dotacji i 2600 złotych miesięcznie przez cały rok. Warunkiem jest prowadzenie działalności nieprzerwanie przez 12 miesięcy:

To projekt faktycznie dla osób, które nie pracują. Poza tą grupą mamy pierwszy raz osoby pracujące, natomiast to są tzw. pracujący w szczególnej sytuacji. Osoby, które mają na ukończeniu umowę o pracę, gdzie ich wynagrodzenie nie przekracza minimalnej krajowej. Natomiast mamy również grupę osób, które są na umowach zleceniach, o dzieło. Tutaj jest warunek, żeby nie przekraczać miesięcznie 120% minimalnego wynagrodzenia.

Zgłoszenia osób zainteresowanych pozyskaniem dotacji będą przyjmowane od najbliższego poniedziałku (14.12.) do piątku (18.12.).

Skorzystać może 24 mieszkańców regionu, którzy oprócz pieniędzy otrzymają jeszcze możliwość udziału w szkoleniach i wsparcie opiekuna, który pomoże im napisać biznesplan. To druga edycja projektu, dzięki wcześniej przyznanym dotacjom pojawiło się w regionie kilka ciekawych przedsięwzięć:

Mamy na przykład panią, która projektuje i szyje stroje do lotnictwa, dla nurków, takie zindywidualizowane. Mamy osoby, które projektują meble, naprawdę nagradzane i ciekawe. Niektórzy są grafikami, programistami, oni się pięknie rozwijają. Te firmy powiększyły się i są już wieloosobowe. W pierwszej edycji uczestnicy są na etapie składania biznesplanów. (…)

Najmłodszy uczestnik do tej pory ma 30 lat, najstarszy 73 lata. Dodatkowe punkty w rekrutacji otrzymują kobiety i osoby niepełnosprawne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj