Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dotacje na wymianę pieca w Radlinie. Chcesz pieniądze? Wyślij SMS

Facebook Twitter

Nie kolejka mieszkańców przed urzędem, ale wysłanie SMS-a ma być drogą do wymiany pieca w Radlinie. Od dziś (15.02.) ma ruszyć nowy nabór wniosków o dofinansowanie do zabudowy ekologicznych źródeł ciepła. Radlinianie mogą liczyć na pokrycie 50 procent kosztów inwestycji, dotacja wyniesie jednak nie więcej niż 5000 złotych.

Radio 90: Radlin nie idzie drogą Rydułtów, gdzie były kolejki przed urzędem…

Marek Gajda: Ta decyzja zapadała znacznie wcześniej niż te informacje, które dotarły do nas z różnych miast w okolicy, o tym, że gromadzą się ludzie przy otwarciu tych naborów. To zagrożenie covidowe jest cały czas z nami, więc zastanawialiśmy się w jaki sposób zrobić to bezpiecznie, w sposób, który nie wymaga osobistego stawiennictwa, a z drugiej strony, żeby to było szeroko dostępne. Takim rozwiązaniem okazał się SMS.

W sumie do podziału jest 400 tysięcy złotych, za które będzie można dofinansować wymianę 80 pieców w Radlinie.

– mówi Marek Gajda z Urzędu Miasta w Radlinie.

Numer SMS 664 072 656, wystarczy podać imię, nazwisko, adres oraz ewentualnie mail. SMS-y można wysyłać od godziny 8.00 15 lutego do północy 21 lutego. Decydować ma kolejność zgłoszeń:

Marek Gajda: Mamy to przetestowane, ten system powinien przyjąć każdą ilość tych smsów (…). Taki wniosek ląduje w naborze, później analizujemy te wnioski. jedni załapią się w tej puli, inni trafiają na listę rezerwową.

 

Dodajmy, że mieszkańcy Radlina składają również wnioski w punkcie Czystego Powietrza, jaki działa od końca października ubiegłego roku. Do tej pory złożono tam już 75 wniosków. Radlinianie składają je też indywidualnie w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Urzędnicy szacują, że do wymiany w Radlinie jest jeszcze od 1000 do nawet 1500 pieców, z czego połowa to tzw. kopciuchy, które muszą być wymienione do końca tego roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024