Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Dożynki Gminy Krzyżanowice w Chałupkach

Facebook Twitter

Rolnicy z gminy Krzyżanowice podziękowali wczoraj za tegoroczne plony. Gminne dożynki zorganizowano w Chałupkach. Był tradycyjny pochód dożynkowy, korony przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, przekazanie chleba, a na koniec część artystyczna i wspólna zabawa.

Starostami dożynek byli Marzena i Tomasz Zdziebłowscy z Chałupek, którzy, co ciekawe, rolnikami już nie są:

Tomasz Zdziebłowski: Nie ma w Chałupkach rolników, my byliśmy jeszcze niedawno, ale już zakończyliśmy karierę związaną z rolnictwem.

Marzena Zdziebłowska: Temu by trzeba było się poświęcić na 100%, ale jeżeli my chodzimy do pracy, nie da się tego ze sobą pogodzić. Gospodarzyło się jak byli teściowie, babcia męża. Oni z tego żyli, poświęcali się temu. Teraz żyjemy po prostu inaczej.

Tomasz Zdziebłowski: Mamy szacunek do rolników, do sąsiadów z innych sołectw.

Marzena Zdziebłowska: Trzeba podkreślić, że gdyby nie oni to nie ma nas.

Marzena i Tomasz Zdziebłowscy, starostowie dożynek w Chałupkach

W Chałupkach nie ma już rolników, ale nie brakuje ich w pozostałych sołectwach gminy Krzyżanowice – podkreślał wójt Grzegorz Utracki:

Grzegorz Utracki: Po pierwsze nie brakuje, po drugie mamy bardzo dużo gospodarstw, które utrzymują się wyłącznie z rolnictwa. Kilkadziesiąt gospodarstw, które gospodarują na kilkuset hektarach z bardzo dobrym parkiem maszynowym. Korzystają z różnych kredytów i rozwijają swoje gospodarstwa. Mam nadzieję i wieżę w to, że nawet w dobie kryzysu finansowego, ekonomicznego, energetycznego też dadzą sobie radę i przetrwają. Rolnictwo musi być i będzie.

Grzegorz Utracki, wójt gminy Krzyżanowice

Po trudnej pracy na roli, jak co roku, jest czas na świętowanie- dodaje wójt Utracki:

Grzegorz Utracki: Dożynki gminy Krzyżanowice zwieńczają wszystkie dożynki sołecko-parafialne, które już się odbyły. Dzisiaj wszyscy, cała gmina, wszystkie miejscowości, wszystkie sołectwa, wszystkie koła gospodyń wiejskich jesteśmy w Chałupkach, cieszymy się. Cieszymy się też z tego, że omijały gminę Krzyżanowice większe kataklizmy pogodowe, anomalie, które niszczą nie tylko uprawy, ale też często powodują zalewanie naszych miejscowości z tymi uprawami, ziemią, gliną. W tym roku to nas omijało. Cieszymy się z tego i oby tak było dalej.

Podczas dożynek w Chałupkach zaprezentowała się grupa taneczna Uśmiech z Tworkowa, wystąpił kabaret Rak, a gwiazdą był zespół Feel, który został ciepło przyjęty przez publiczność. Zadowolony po koncercie był lider grupy- która w tym roku świętuje 15-lecie istnienia- Piotr Kupicha:

Piotr Kupicha: Ja jestem zachwycony kontaktem z publicznością. Po 15 latach grania to jest dla nas coś. Określiłbym to, że nie ma ściemy. Myślę, że to doświadczenie widać ze sceny, mamy ogromny, a nawet bym powiedział, że większy szacunek do publiczności niż na początku kariery, do ludzi i tego, co się dzieje. Bardzo to doceniamy, doceniamy scenę, żywe granie. Doceniamy, że te piosenki są śpiewane od 15 lat, bo to nie tylko te hiciory „Jak anioła głos”, „Jest już ciemno”. Jest mnóstwo piosenek, które chwytają za serce i niosą treść.

Piotr Kupicha, zespół Feel

Za rok w gminie Krzyżanowice kolejne święto plonów. Tym razem będą to dożynki powiatu raciborskiego, a odbędą się właśnie w Krzyżanowicach.

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024