StartWiadomości Wiadomości dnia Wywiady

Dr Andrzej Górny w Radiu 90: Trzeba iść na wybory, to nasz obowiązek!

Pytaliśmy: iść, czy nie iść na wybory?

Odpowiedź jest całkowicie jednoznaczna, oczywiście, że musimy iść, nie ma innej możliwości. Jest to nasz obowiązek, to jest wyraz naszej troski o ten nasz dom, w którym żyjemy. Nie możemy zostawiać tego, co dzieje się dookoła nas zupełnie bez zainteresowania. Powinniśmy zadbać o to, żeby gospodarze naszego domu, to byli właśnie ci, którzy będą ten dom upiększać, będą się starać, będą dbać, żeby nasze życie było wygodniejsze, lepsze.

Jak tłumaczymy swoją nieobecność przy urnie? Najczęściej stwierdzeniem, że nie ma na kogo głosować. To samousprawiedliwianie się – uważa dr Andrzej Górny, dodając, że niska frekwencja wyborcza, to efekt zmęczenia społeczeństwa polityką:

To może być efekt pewnego zniechęcenia, zniechęcenia polityką prowadzoną na poziomie makro, na poziomie ogólnopolskim. Wszystkie dane wskazują, że dosyć często jednak rezygnujemy z udziału w wyborach, właśnie na tym poziomie samorządowym, gdzie mamy bezpośredni wpływ właśnie na wybór gospodarzy. Powinniśmy jednak może z większą refleksją pójść, wykrzesać z siebie trochę mobilizacji, żeby jednak pójść i oddać swój głos.

Tutaj cała rozmowa z dr Andrzejem Górnym, socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Zostaw komentarz