Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Drach” wraca na deski Teatru Ziemi Rybnickiej

Facebook Twitter

 Dziś (16.01.) o godzinie 19.00 spektakl Teatru Śląskiego w reżyserii Roberta Talarczyka. Powstał na podstawie powieści Szczepana Twardocha jako koprodukcja teatru z Katowic oraz Rybnickiego Centrum Kultury.

www.facebook.com/teatrziemirybnickiej

Po premierze w październiku 2018 roku, autor powieści o losach dwóch śląskich rodzin napisał:

Zrobiliśmy wszyscy razem coś ważnego.

W Rybniku spektakl pokazany został zaledwie kilka razy, częściej był na afiszu Teatru Śląskiego w Katowicach.

Jest to opowieść o pięknych, ale i tragicznych losach dwóch rodzin. Josefa Magnora, śląskiego górnika i powstańca, dzieli od Nikodema Gemandera, jego prawnuka i wziętego architekta, ponad 100 lat historii, jednak łączy wiele – od więzów krwi, poprzez rodowe fatum, po niezwykły dar autodestrukcji. Losy poszczególnych postaci tej nietypowej sagi spajają wojny i powstania, śmierć oraz narodziny, a także miłość, zdrady i marzenia, które nigdy się nie spełnią. Przede wszystkim spaja je zaś postać obserwatora i narratora, Dracha, który jest ziemią, który widzi przeszłość i przyszłość, który mówi wszystkimi językami, dla którego ludzkie sprawy nie mają znaczenia i dla którego wszystko jest teraz. Szczepan Twardoch otrzymał za tę powieść Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, książka znalazła się też w finale Nagrody Literackiej Nike.

– Szpital psychiatryczny, który bardzo często mijam zawsze był poruszający. Ślady kul na ceglanym murze kazały mi pytać, skąd te one pochodzą. Kiedy próbowałem odpowiadać na te pytania, wiedziałem, że jest tam niezwykła, ogromna i do tego bardzo uniwersalna historia do opowiedzenia. Chciałbym przy tym podkreślić, że to, co lokalne, interesuje mnie przede wszystkim jako ilustracja do tego, co uniwersalne. Taki był też pomysł na powieść „Drach” – żeby przez to, co jest intymnym, szczególnym śląskim doświadczeniem historycznym, co jest dla Ślązaków jakoś na wyłączność – opowiedzieć coś uniwersalnego

– mówił Szczepan Twardoch podczas konferencji prasowej w Rybniku.

Źródło informacji: Teatr Śląski

Koprodukcja Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika.
Spektakl powstał w ramach 49. Rybnickich Dni Literatury.
Adaptacja i reżyseria: Robert Talarczyk
Muzyka: Piotr Kotas

Wiedzieliście już „Dracha”?

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022