Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Dramatyczne statystyki ze śląskich dróg

Facebook Twitter

26 osób zginęło na śląskich drogach od początku tego roku. A mamy dopiero koniec lutego. 18 z nich to piesi. Policja publikuje alarmujące statystki.

Na 167 wypadków drogowych z udziałem pieszych, aż 106 miało miejsce na oznakowanych przejściach, gdzie zginęło 8 osób, a 103 zostały ranne. Te liczby powinny być przestrogą zarówno dla kierowców, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych.

– czytamy na stronie śląskiej policji.

Trudne warunki atmosferyczne związane z częstymi opadami deszczu dają się mocno we znaki wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Słaba widoczność w ciągu dnia, wcześnie zapadający zmrok, co utrudnia dostrzeżenie pieszego i śliska nawierzchnia jezdni skutkują opóźnioną reakcją kierowców na występujące zagrożenie. Brak elementów odblaskowych na odzieży pieszych oraz noszenie ciemnych ubrań jeszcze pogarszają sytuację. Zbyt późnego dostrzeżenia pieszego prowadzące do opóźnionej reakcji kierujących przekłada się na zwiększoną ilość potrąceń pieszych. Dlatego po raz kolejny zachęcamy pieszych do noszenia odblasków – nie tylko poza obszarem zabudowanym. Element odblaskowy widoczny z daleka na naszym ubraniu to szansa dla kierowcy, który wcześniej nas zobaczy i będzie miał więcej czasu na podjęcie właściwej reakcji.

Podczas pogorszonych warunków drogowych również kierujący powinni w sposób szczególny uważać na drodze. Zaparowane szyby, nienależyta obserwacja przedpola jazdy, nieuwaga i niedostosowanie prędkości do panujących warunków to czynniki, które bezpośrednio wpływają na stan bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że długość drogi hamowania uzależniona jest nierozłącznie od występujących opadów atmosferycznych.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego – tak pieszych, jak i kierujących, o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2020