Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drengowie znad Górnej Odry z dotacją Lasów Państwowych. Będzie wielki festiwal!

Facebook Twitter

To duże wsparcie, które otrzymamy spowoduje, że wydarzenie będzie jeszcze bogatsze i na wielką skalę – mówią „Drengowie znad Górnej Odry”. Stowarzyszenie podpisało umowę z partnerem strategicznym, jakim są Lasy Państwowe.

Drengowie znad Górnej Odry

Drengowie znad Górnej Odry – od lat organizują w Raciborzu festiwal

100 tysięcy złotych – dotacja w takiej wysokości od Lasów Państwowych zasili i wesprze organizację Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego. To wydarzenie, na które ściąga do miasta wielu miłośników historii i klimatów rekonstrukcyjnych.

Jak podkreśla Marek Mansz, prezes stowarzyszania „Drengowie znad Górnej Odry”, początki festiwalu to walki na łące, teraz jest już miejsce i infrastruktura.

Marek Mansz: Padł pomysł – a czemu by nie mieć swojego miejsca na taką imprezę? I wtedy był to jeden produkt turystyczny, który odbywał się w jeden weekend. Dziś mamy gród średniowieczny zbudowany z drzewa, które pozyskaliśmy z polskich lasów. I ten gród jest atrakcją przez pół roku. Ten gród tutaj przyciąga wiele wycieczek szkolnych. Wiele inicjatyw się na nim odbywa. Nie tylko festiwal średniowieczny, ale zwiększając rangę naszego festiwalu średniowiecznego, pozyskując partnerów strategicznych, takie jak Lasy Państwowe, mamy możliwość promowania tej imprezy na jeszcze większą skalę, wychodząc poza region, wychodząc nawet poza granice Polski.

Marek Mansz prezes stowarzyszania Drengowie znad Górnej Odry

Tegoroczna edycja m.in. dzięki wsparciu Lasów Państwowych będzie jeszcze bogatsza.

Marek Mansz: Rozszerzamy naszą imprezę. Na dzień dzisiejszy mamy jeszcze dwa miesiące do festiwalu, zapisanych około sześciuset odtwórców. Są to wojowie, rzemieślnicy. Są to osoby, które zajmują się średniowieczem, nie wspominając o entuzjastach i turystach, którzy również zawsze w kalendarzu zapisują naszą imprezę. Wspólnymi siłami stworzymy jeszcze większą atrakcję turystyczną i Racibórz będzie miastem znanym nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Trzynasta edycja Raciborskiego Festiwalu Średniowiecznego odbędzie się w czerwcu, w dniach 16-18 czerwca. Partnerem strategicznym będzie instytucja Lasy Państwowe, a naszym honorowym partnerem będzie Ministerstwo Sprawiedliwości. Mamy tutaj też dofinansowanie z miasta Racibórz. Budżet zakładamy taki, żeby ta impreza była faktycznie wyjątkową edycją.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Marcin Fischer

Umowa, którą podpisaliśmy to z jednej strony wsparcie wydarzenia, ale to też promocja naszych działań, jako Lasów Państwowych

– podkreśla nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Marcin Fischer. I wskazuje, że cały średniowieczny gród w Raciborzu zbudowany jest tylko z drewna.

Marcin Fischer: W celach statutowych stowarzyszenia jest między innymi promowanie edukacji, ale także ochrona środowiska naturalnego, czyli wszystko to, co tak naprawdę wpisuje się w działalność Lasów Państwowych, taką naszą ustawową. My przez to wszystko także i także stowarzyszenie chcą promować między innymi to, co jest bardzo cenne dla nas, czyli drewno jako w pełni odnawialny surowiec służący do budowy, ale także do przemysłu wszelkiego rodzaju, od chemicznego, meblarskiej, papierniczego.

Michał Woś, wiceminister Sprawiedliwości

Wiceminister Sprawiedliwości, a zarazem poseł ziemi raciborskiej – Michał Woś zaznacza, że festiwal to efekt wielkiego oddania i zaangażowania wszystkich członków stowarzyszenia.

Michał Woś: Oddają swoje serce tej pięknej pasji wojownikom wczesnośredniowiecznym. Można powiedzieć, że do takiej oddolnej inicjatywy oddolnej pasji zarażali kolejnych ludzi swoją siłą, przekonaniem, energią. I z tego pierwotnego zalążka wyrosła naprawdę wielka impreza. Konsekwentnie budowana marka Drengów, konsekwentnie budowana marka festiwalu średniowiecznego bardzo służy miastu, bardzo służy regionowi. Jest świetna okazja, żeby właśnie wykorzystać także wielką imprezę, ten świetny festiwal do promocji Lasów Państwowych jako instytucji ochrony przyrody, jako instytucji, która dostarcza ten surowiec odnawialny, ekologiczny.

Kuchnia średniowieczna, warsztaty rzemieślników, potyczki, inscenizacje bitew wojów, które odbywały się niedaleko Raciborza – to już za dwa miesiące w średniowiecznym grodzie.

Drengowie znad Górnej Odry i ich gród

Zobacz film:  Grabówka: Rekonstrukcja Bitwy Bukowsko-Olzańskiej. Były strzały i wybuchy

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj