Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Drewniane domki całoroczne: najważniejsze informacje i wywiad ze specjalistą [materiał partnera]

Facebook Twitter

Sektor konstrukcji mieszkalnych z drewna należy do najbardziej perspektywicznych branż polskiej gospodarki. Nasi Rodacy wyraźnie zagustowali w takich rozwiązaniach, jak chociażby drewniane domki całoroczne. Jednak rozwój sektora domków z drewna ma również drugą stronę. Niejednokrotnie bogactwo i zróżnicowanie dostępnych ofert stanowią dla konsumenta nie lada kłopot.

Czym więc należy kierować się przy wyborze domku z drewna i jakie faktory przede wszystkim brać pod uwagę? Zapraszamy do lektury.

drewniane domki całoroczne: o czym pamiętać przy ich wyborze?

Temat jest niewątpliwie bardzo ciekawy oraz bardzo „na czasie”. Jednocześnie jednak kwestia, o której będziemy tutaj mówić jest znacznie bardziej złożona, niż może się na pozór wydawać. Postanowiliśmy więc skorzystać z pomocy prawdziwego eksperta. Na nasze pytania zgodził się mianowicie odpowiedzieć Pan Przemysław Balcewicz, prezes firmy Eko Architektura, która od wielu lat jest wiodącym producentem domków z drewna na polskim rynku.

Nasze pierwsze pytanie do Pana Przemysława Balcewicza dotyczyło kryterium cenowego. Czy faktycznie wybierając domek z drewna należy przede wszystkim szukać możliwie jak najtańszej oferty? Oto odpowiedź Prezesa Eko Architektury:

Na samym początku chciałbym gorąco podziękować za zaproszenie do wywiadu. Przechodząc natomiast już do Państwa pytania odpowiedź brzmi: absolutnie nie! Konsument powinien pamiętać, że jakość zawsze kosztuje. Zasada ta znajduje zastosowanie również do branży domków drewnianych. Istnieją co prawda obszary, gdzie producent faktycznie może poczynić pewne oszczędności. W przeważającej większości wypadków nie jest to jednak możliwe. Dobry domek powinien zostać wykonany z odpowiedniej jakości drewna. Musi także zostać wyposażony w wysoki standard izolacji cieplnej, zaś same materiały muszą zostać skutecznie zabezpieczone chociażby przed destruktywnym działaniem czynników atmosferycznych. Każdy z tych aspektów ma znaczenie niebagatelne z perspektywy jakości użytkowania konstrukcji.

Przyznajemy, że bardzo zaciekawiło nas to, co powiedział Pan Przemysław Balcewicz. Wychwyciliśmy trzy konkretne wyróżniki jakości domków z drewna a więc:

  • 1. Jakość materiałów
  • 2. Standard izolacji cieplnej
  • 3. Standard zabezpieczenia materiałów

Interesuje nas jednak to, czy powyższe czynniki rzeczywiście są aż tak ważne? Pan Przemysław Balcewicz odpowiada:

Są nie tylko ważne, są wręcz fundamentalne. W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że np. odpowiednia izolacja cieplna to kwestia zachowania pożądanej temperatury wewnątrz konstrukcji. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że jest to szczególnie istotne np. w miesiącach jesiennych oraz zimowych. Na tym jednak kwestia się nie kończy. Domek można co prawda dogrzewać, ale w tym wypadku roczny koszt użytkowania będzie znacząco większy. Natomiast podatność konstrukcji na wilgoć, zimno, deszcz oraz inne czynniki atmosferyczne to bardzo często konieczność przeprowadzania kolejnych remontów.

Teraz już rozumiemy. Pan Przemysław Balcewicz co prawda nie chciał powiedzieć tego wprost, ale kwestia jest oczywista: tanie drewniane domki całoroczne są „ekonomiczne” jedynie pozornie. W rzeczywistości natomiast ostateczny koszt wyboru konstrukcji w niższym standardzie może okazać się o wiele większy, niż na początku zakładamy.

o co chodzi z tą ekologią?

Tego pytania po prostu nie mogliśmy pominąć. W końcu firma, której przewodzi Pan Przemysław Balcewicz nazywa się Eko Architektura. Czy więc jest to po prostu wpisanie się w modny obecnie trend? Pan Prezes tłumaczy:

Dziękuję za to pytanie, jakkolwiek dostrzegam nieco przewrotną intencję z Państwa strony. Oczywiście, ekologia jest dla nas bardzo ważna. Co więcej, rozwiązania ekologiczne często są po prostu również bardziej ekonomiczne z perspektywy klienta. Jeżeli natomiast chodzi o „wpisywanie się w trendy”, to Eko Architektura od początku swojego istnienia owe trendy wyznaczała, nie zaś podążała za nami. Jesteśmy firmą o określonej filozofii od zawsze. Mogę jedynie skromnie dodać, iż nasza pozycja na rynku oraz renoma wśród klientów poświadczają, iż obrany przez nas kierunek okazał się słuszny.

Cóż, ponownie pozostaje nam jedynie zgodzić się z Panem Przemysławem Balcewiczem. Niestety, to już koniec naszego wywiadu z Prezesem Eko Architektury. Dowiedzieliśmy się wielu naprawdę ciekawych rzeczy i bardzo dziękujemy Panu Prezesowi za to, że zgodził się odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania.

Nasze domki dostępne są również we Francji:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022