Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Droga pewna na pół wieku”. Obwodnica Raciborza oddana, a co z pozostałymi odcinkami?

Facebook Twitter

"Droga pewna na pół wieku" – tak podczas otwarcia wschodniej obwodnicy Raciborza mówił o tej trasie Zbigniew Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Niespełna 8-kilometrowy odcinek ma odciążyć ruch samochodów w centrum miasta.

Otwarta w środę (9.03.) wschodnia obwodnica Raciborza to część dużego projektu Drogi Racibórz – Pszczyna. Jak zaznacza Tabor, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, nowa trasa została tak wykonana, żeby przez najbliższe pół wieku nie trzeba było przeprowadzać na niej generalnych remontów:

Zbigniew Tabor: Z całą pewnością tak. Przyjęliśmy taki system projektowania i wykonawstwa, żeby właśnie nie wracać ciągle na to, co już zostało zrobione. To jest najnowsza tendencja na świecie, biorąc pod uwagę tzw. cykl życia, że to co jest tanie na początku, to jest potem drogie w eksploatacji. Lepiej dołożyć trochę pieniążków więcej i tylko prowadzić prace bieżącego utrzymania i raz na 15 lat wymienić warstwę ścieralną.

Choć jak zaznacza Tabor, nie chce deklarować dat, ale jest szansa, że w ciągu dwóch lat ruszą roboty nad następnym odcinkiem tej drogi w Raciborzu. Trwają prace projektowe m.in. kolejnego mostu:

Zbigniew Tabor: Nad kanałem Ulgi w kierunku Rybnika. On na tym etapie będzie włączony do w tej chwili przebudowywanej drogi 935. Oczywiście, w dalszym ciągu trwa projektowanie następnych odcinków drogi Racibórz – Pszczyna. W pewnym momencie mam nadzieję, że połączymy się z Rybnikiem, Rybnik wybudował już obwodnicę, Żory wybudowały obwodnicę, my przebudowaliśmy drogę z Żor do Pszczyny i w Pszczynie wybudowaliśmy obwodnicę. Kiedyś Racibórz – Pszczyna było tylko hasłem, ale teraz jest coraz bliżej tego, że będziemy mówili o konkretnej drodze.

Na szczególne znaczenie drogi zwracał uwagę, obecny na jej otwarciu, minister Michał Woś:

Michał Woś: To jest dzisiaj historyczny dzień dla Raciborza, historyczny dzień dla ziemi raciborskiej, spowoduje, że będzie mniejszy ruch w samym centrum. Oddana do użytku zostaje droga, która też niewątpliwie ma znaczenie obronne, co z uwagi na tajemnice państwowe, nie może być szeroko upubliczniane, ale przypomnę, że tu jest nowy most, nowe przejazdy i odpowiednie parametry.

Budowa nowego odcinka pochłonęła ponad 274 miliony złotych.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj