Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Droga przez mękę czyli jak podłączyć się do gazu! [WIDEO]

Facebook Twitter

W Radiu 90 o tym jak trudno podłączyć się mieszkańcom do gazu, nawet jeżeli sieć biegnie przy posesji. Mieszkaniec rybnickiej dzielnicy Północ pod koniec zimy podjął decyzję o rezygnacji z pieca węglowego. Wymienił piec na gazowy i od kilku miesięcy czeka na podłączenie. A w domu robi się coraz zimniej....

Na miejscu byli Arkadiusz Żabka i Przemek Niedźwiecki:

Chciałem przejść na ogrzewanie ekologiczne i na ogrzewanie gazowe, zacząłem wymianę pieca na piec gazowy, złożyłem wniosek o podłączenie do sieci gazowej, w marcu dostałem warunki podłączenia i od tego momentu nic się nic się nie dzieje. Gazownia nic nie robi w tym kierunku, już jest październik a ja dalej nie mam gazu. 

Radio 90: I nie ma pan starego pieca…

Nie mam starego pieca, bo już mam założony nowy gazowy piec. Nie mam czym ogrzewać domu.

Próby kontaktu rybniczanina ze spółką gazownictwa czy z Urzędem Miasta w Rybniku, by ten pomógł w tej sprawie, na niewiele się zdały:

Do gazowni w Rybniku nie da się dodzwonić, numery telefonów, które mam na warunkach, nie są aktywne. Pisałem maile, na maile też nikt nie odpowiada, a jak byłem osobiście, to pani mi powiedziała, że oni mają podwykonawców i to od nich zależy i mam czekać. Dzwoniłem do wydziału ekologii, ale nikt w tym kierunku nic nie zrobił, powiedzieli mi, że ich to nie interesuje, że mam z gazownią to załatwiać a jeżeli nie to mam z mediami się kontaktować. 

Radio 90: Cała sytuacja pokazuje, że przejście na inne ogrzewanie, np. na gazowe, nie jest takie proste w Rybniku.

Nie jest proste, dlatego jeżeli ja widzę jakiekolwiek banery reklamowe czy porusza się temat ekologii, czystego powietrza dla Rybnika, to po prostu dostaję gęsiej skórki i uważam, że jest to jakaś pomyłka.

Dlaczego miasto Rybnik w takich sytuacjach nie pomaga rybniczanom? Pytaliśmy o to prezydenta Piotra Kuczerę:

Miasto Rybnik nie jest właścicielem sieci gazowej.

Radio 90: A czy miasto Rybnik ma narzędzia, żeby przyspieszyć działania?

Nie ma takich narzędzi, to jest podmiot zewnętrzny, który- tu muszę sieci gazowe pochwalić z powodu skali- plany rozwojowe i ilość podłączeń się bardzo zwiększyła, ale widać też, że rzeczywiście- tu się nie dziwię mieszkańcom, np. moi sąsiedzi mają identyczny przypadek.

Radio 90: A z czego to wynika? 

My monitorujemy w tym zakresie nasze inwestycje, myślę głównie o szkołach, budynkach, które są miejskie, miały być podłączone i tutaj raczej poślizgów nie było, aczkolwiek rzeczywiście takie informacje od mieszkańców do nas dochodzą, będę interweniował tylko, żeby pokazać ramę tej interwencji: prezydent może rozmawiać, może prosić.

Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa uspokaja: Klient będzie miał gaz na czas, zgodnie z umową mamy czas na podłączenie do 15 października:

Termin realizacji przyłącza był przewidziany na 15 października, ta data jeszcze nie minęła, a z tego co wiem prace toczą się szybciej niż planowaliśmy, więc to przyłącze zostanie wykonane 11 października, więc kilka dni przed terminem i jeśli odbiorca ma podpisaną umowę z dostawcą gazu, to będzie mógł z niego od tego dnia korzystać.

Czy faktycznie uda się dotrzymać tego terminu? 11 października to ten piątek, 15 października- przyszły wtorek. Radio 90 będzie monitorowało sprawę.

Też mieliście lub macie takie przejścia? Dajcie znać! Formularz kontaktu do Waszej dyspozycji!

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne? Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne. Napisz do nas TUTAJ!

Zobacz wideo z naszej interwencji:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lutego 2023