Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Droga Pszczyna-Racibórz z półrocznym poślizgiem

Facebook Twitter

Droga Pszczyna-Racibórz nie zostanie oddana do użytku w pierwotnym terminie. Już wiadomo, że na placu budowy jest około półroczny poślizg.

Droga Pszczyna-Racibórz

Droga Pszczyna-Racibórz z opóźnieniem

Będzie poślizg na budowie obwodnicy Rybnika. Inwestycja ma zakończyć się w sierpniu przyszłego roku, gdy wstępne zapowiedzi mówiły o wiośnie.

Droga Regionalna powstaje w Rybniku na odcinku, pomiędzy ulicą Wodzisławską, a ulicą Sportową.

Ostateczny termin oddania drogi do użytkowania będzie jednak uzależniony od procedur odbiorowych, które rozpoczną się po zakończeniu prac budowlanych

– tłumaczy Agnieszka Skupień rzeczniczka magistratu:

Agnieszka Skupień: Jest to na pewno 2025 rok, ale raczej możemy myśleć o tym jesienią. Dlaczego tak? Dokumentacja projektowa zawierała badania geologiczne, które były wykonane w losowo wybranych miejscach. Te badania wykazywały, że warunki gruntowe są zmienne, dlatego projektant zawarł zapis, że przed rozpoczęciem robót budowlanych wykonawca powinien przeprowadzić szczegółowe badania gruntu. No i tak się stało. Wykonawca przeprowadził szczegółowe badania gruntu i okazuje się, że są potrzebne dodatkowe wzmocnienia. I to wszystko po pierwsze podnosi koszty, a po drugie wydłuży czas realizacji.

Fot. UM Rybnik/ M.Koczy

Po podpisaniu aneksu całkowita wartość zamówienia wynosi brutto blisko 281 mln złotych.

Przypomnijmy – w umowie zawartej 17 maja 2023 r. na „Budowę Regionalnej Drogi Racibórz-Pszczyna-dokończenie budowy południowej obwodnicy Rybnika w ciągu DW 935”, termin wykonania zadania został określony na 21 miesięcy od daty zawarcia umowy, to jest 630 dni. Wykonawcy, zgodnie z zapisami umownymi, przysługuje wydłużenie terminu o 194 dni, ze względu na konieczność dokonania zmian w dokumentacji projektowej w zakresie przebudowy kolidującej sieci elektroenergetycznej, oraz uzyskania prolongaty uzgodnień w zakresie przebudowy magistrali wodociągowej. Dlatego termin wykonania zadania został określony na 824 dni od daty zawarcia umowy.

Rozpoczęta budowa kolejnego, 4-kilometrowego odcinka drogi obejmuje   bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z ul. Grota-Roweckiego,  skrzyżowanie typu rondo na skrzyżowaniu z ul. Sportową oraz budowę czterech mostów i pięciu przepustów dla zwierząt.  Inwestycja  od węzła Wodzisławskiego na DK78 do ronda na ul. Sportowej uzyskała dotację z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz Rządowego Funduszu Polski Ład w łącznej kwocie 165 mln zł.

Większa część rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna (czyli przeszło 10 km od granicy z Żorami do ul. Wodzisławskiej) została wybudowana dzięki środkom unijnym i oddana do użytku w kwietniu 2020 roku. Kosztowała przeszło 475 mln zł (w tym 290 mln zł to środki z UE).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj