Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Droga regionalna Pszczyna – Racibórz. Niebawem przekazanie placu budowy

Facebook Twitter

Do końca maja ma zostać podpisana umowa z wykonawcą drugiego etapu budowy, w czerwcu powinien zostać przekazany plac budowy. Droga Regionalna Racibórz-Pszczyna czeka na dokończenie.

droga regionalna

Droga regionalna – kiedy początek dalszej inwestycji?

Taki jest wstępny harmonogram startu inwestycji, na którą jak wiecie z wiadomości Radia 90, udało się zebrać środki.

Na ostatniej sesji radni zdecydowali o zmianach w budżecie, tak by przekazać prawie 68 milionów złotych na ten cel. Tyle brakowało po rozstrzygnięciu przetargu: najtańsza oferta opiewała na kwotę 268 milionów złotych, a miasto założyło wydatek rzędu 200 milionów. Sprawy finansowe udało się rozwiązać tak, by budowa mogła ruszyć:

Jacek Hawel: Prace na pewno będą obejmowały przede wszystkim roboty ziemne, roboty przezbrojeniowe w tym pierwszym etapie procesu budowlanego, a później rozpoczną się już procesy stricte budowlane, te związane ze wznoszeniem obiektów inżynieryjnych. Ze wznoszeniem już samej konstrukcji drogi, budową oświetlenia ulicznego, bo ono również będzie. Budową jednego węzła na ulicy Grota Roweckiego i oczywiście ostatniego punktu styku z istniejącą infrastrukturą drogową, czyli ronda na ulicy Sportowej.

mówi Jacek Hawel, dyrektor Centrum Inwestycji w rybnickim magistracie.

droga regionalna

Jacek Hawel dyrektor Centrum Inwestycji w UM Rybnik

Brakujący Drugi etap budowy Drogi Regionalnej dotyczy 4-kilometrowego odcinka:

Jacek Hawel: Od ulicy Wodzisławskiej, czyli od węzła Wodzisławska do skrzyżowania z ulicą Sportową. To jest odcinek, który miasto zaprojektowało, przygotowało dokumentację. W 2016 roku udało nam się wszystkie dokumentacje, niezbędne uzgodnienia, pozwolenia uzyskać i na dzień dzisiejszy możemy to realizować. To jest kontynuacja tego, co zostało wybudowane częściowo na terenie Żor około 400 metrów, później przez cały praktycznie Rybnik do ulicy Wodzisławskiej. I dzisiaj budujemy ten odcinek od ulicy Wodzisławskiej, przecinając ulicę Niedobczycką, przecinając ulice Krzywoustego, Batorego dochodzimy do ulicy Sportowej.

Kolejny odcinek prowadzi już w kierunku Raciborza: gotowa jest dokumentacja techniczna, liderem tej części projektu jest Racibórz. A Rybnik z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz z Polskiego Ładu Rybnik ma dostać na drugi etap budowy łącznie 165 mln zł. Inwestycja ma być gotowa za około 2 lata.

Tak wyglądała budowa. Droga Regionalna z Żor do Rybnika została oddana do użytku w kwietniu 2020 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj