Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Droga Regionalna Pszczyna – Racibórz. Podpisano umowę na dokończenie budowy

Facebook Twitter

Droga regionalna będzie wydłużona. "Największym wyzwaniem przy budowie drogi będzie zakup kruszyw i teren, na jakim będziemy ją budować"- mówił tuż po podpisaniu umowy Maciej Lorenc dyrektor rejonu w firmie Budimex. Dziś (17.05.) w Urzędzie Miasta Rybnika zawarto umowę na dokończenie budowy południowej obwodnicy Rybnika.

droga regionalna
Fot. W.Troszka

Droga regionalna – dokończenie budowy potrwa 2 lata

Za blisko 270 mln złotych cztery kilometry dwujezdniowej drogi mają powstać w ciągu dwóch lat:

Maciej Lorenc: Dużym wyzwaniem w regionie jest intensywność budów, które są realizowane zarówno przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, Generalną Dyrekcję, poszczególne zarządy dróg. W związku z tym jest jakaś presja na zakupy materiałów, szczególnie tych lokalnych, jak kruszywa, materiały do budowy nasypów, materiały do budowy podbudów drogowych, więc na pewno jest to jakieś wyzwanie i logistyczne, i operacyjne. Na pewno też dużym wyzwaniem jest teren, który jest podatny wpływom górniczym. Może to też mieć w przyszłości jakiś skutek na budowaną drogę. Zostały zaprojektowane stosowne wzmocnienia, ale trzeba oczywiście to jeszcze wszystko sprawdzić, uzgodnić, czy założenia projektowe będą zgodne z tymi oczekiwaniami.

Maciej Lorenc dyrektor rejonu w firmie Budimex. Droga Regionalna Pszczyna – Racibórz zostanie dokończona przez Budimex

Czy 270 mln wystarczy na budowę ? Nasz rozmówca nie ukrywa, że ta kwota może być wyższa, bo cały czas rośnie inflacja.

Maciej Lorenc: Wykonawca to w zasadzie ma jedną nadzieję – ukończyć kontrakt w terminie i w zakładanych realiach. Przede wszystkim tutaj, w tym budżecie, który zaproponowaliśmy, firma Budimex skalkulowała ten kontrakt na tę kwotę. W tych pieniądzach oczywiście jesteśmy w stanie wykonać ten kontrakt. Czy ten budżet zostanie w jakikolwiek sposób przekroczony? Kontrakt przewiduje waloryzację. Waloryzacja jest naturalną rzeczą w dzisiejszej sytuacji inflacyjnej, rynkowej. Ceny cały czas rosną, inflacja nie spada, więc prawdopodobnie ten mechanizm waloryzacji zawarty w umowie zostanie użyty. Ale jest to kwota, która myślę, że jest w granicach rozsądku.

Dokończenie budowy potrwa blisko dwa lata. Piotr Kuczera prezydent Rybnika

Oferta złożona w przetargu o 70 mln złotych przekroczyła kwotę zaplanowaną w budżecie. Mimo to miasto zdecydowało o jej realizacji, przesuwając część inwestycji na kolejne lata.

Dokończenie budowy tej drogi to priorytet

– mówi Prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera:  Czuję satysfakcję, że udało się znaleźć model finansowy, który dokończy te dzieło, które zostało podzielone na dwa etapy świadomie i na pewno czekam za 18 miesięcy na wielki finał. Odcinek bardzo potrzebny. Odcinek komunikujący dzielnice południowe miasta jeszcze lepiej. No cóż, zawsze jest tak, że mamy trochę obaw przed procesem realizacji, ale też zawsze nadzieję na to, że to zadanie dojdzie do szczęśliwego końca.

Radio 90: Kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana.

Piotr Kuczera: No się mówi o tym, że są takie trzy szampany, To znaczy wpierw trzeba pozyskać środki, potem trzeba znaleźć wykonawcę i to zrobić. I potem trzeba cały projekt rozliczyć. To z punktu widzenia tych procesów mam nadzieję, że przejdą sprawnie.

Fot. W.Troszka

Rybnicki odcinek Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna, z której już od trzech lat korzystają kierowcy, liczy 10 km i kosztował 475 mln złotych. Budowa kolejnego, czterokilometrowego odcinka pochłonie teraz co najmniej 270 mln.

Zakłada ona budowę czterech obiektów mostowych, pięciu przepustów dla zwierząt, bezkolizyjnego węzła na skrzyżowaniu z ulicą Grota-Roweckiego i ronda na skrzyżowaniu z ulicą Sportową. W ramach inwestycji wykonane zostanie oświetlenie, odwodnienia, ekrany akustyczne oraz nasadzenia zieleni.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj